Ochrana před letními vedry: praktický průvodce

Abyste se ochránili před horkem a zabránili dehydrataci, je nezbytné pít správné množství vody, nejméně 2 litry denně, čerstvé, ne příliš studené, abyste předešli bolesti žaludku.
• Pitný režim je třeba dodržovat, i když nemáte žízeň. To bývá nejvíce problematické u seniorů, kteří na pití zapomínají a nemají pocit žízně. Velice prospěšné je pít vlažný neslazený čaj, zelený, černý i bylinkový. Výborné jsou i jogurtové nápoje, ovocné a zeleninové šťávy. Naopak se nedoporučuje pití alkoholu, sycených a ledových nápojů.
• Mezi základní doporučení se řadí i odlehčený jídelníček, založený hlavně na zeleninových pokrmech, konzumaci čerstvého sezónního ovoce, jogurtů, vařených vajec, čerstvých netučných sýrů, ryb. Naopak červené maso, klobásy, konzervy, smažené potraviny, tučné zrající sýry a zahuštěné polévky na stůl v horkých dnech nepatří.

dítě ve vodě

• Prospěšné je omezení soli.
• Jídelníček by se měl skládat z menších jídel, ideálně pětkrát denně. Večerní jídlo by mělo být nejlehčí, doporučuje se zelenina.
• Pokud je to možné, nemělo by se v období od 11 do 16 hodin, kdy teploty dosahují nejvyšších hodnot, vycházet ven.  Nezbytné pochůzky se dají naplánovat na ranní hodiny anebo večer.
• Dokonce i zdravotní procházky by měly být prováděny v nejchladnějších hodinách dne a raději v parcích než v zástavbě v centru města.
• I fyzická aktivita by se v nejteplejších denních hodinách měla omezit a sportovcům a ženám se doporučuje užívat doplňkové nápoje s obsahem minerálních solí.
• Vhodné je volné prodyšné oblečení světlé barvy z bavlny, lnu a jiných přírodních látek. I boty by měly být otevřené a vzdušné.  Určitě pomůže i klobouk a kvalitní sluneční brýle.
• Kontaktní čočky by měly být nahrazeny brýlemi.

stropní větrák

Jak si udržet domácí pohodu

V horkých dnech jsou mnohem lepší zavřená okna. Větrá se ráno a večer. Výhodou jsou okenice, žaluzie, rolety a závěsy. Pocit chladu se dá navodit i srolováním koberců. Jižní a jihozápadně umístěná okna je vhodné zastínit. Pohyb vzduchu v domácnosti zajistí lopatkové ventilátory. S jejich počtem by se to nemělo přehánět. Pokud se používá klimatizace a odvlhčovače, je třeba udržovat čisté filtry a teplotu nedržet příliš nízko, aby případný přechod z venkovního prostoru dovnitř a naopak, nebyl pro organismus zátěží.
Organismu prospěje vlažná sprcha, která je více osvěžující než studená. Častěji je nutné měnit ložní prádlo.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru