Americká nebo běžná hypotéka?

I když se jedná o zdánlivě podobné úvěrové produkty, zdání v tomto případě skutečně klame. Tyto dva typy úvěrů jsou si natolik vzdálení a mají tolik protichůdných předností i nedostatků, že vám z toho půjde hlava kolem. Pojďme si společně představit alespoň ty nejdůležitější. Hypotéka na chatu, rodinný dům, byt…to všechno ve výsledku jde financovat jedním typem úvěru. Hypoteční úvěr na bydlení je účelový úvěr, který má mnoho předností, ale i několik nedostatků, které mohou velmi zkomplikovat život. Je potřeba poznamenat, že hypoteční úvěr na bydlení je v současné době ten nejvýhodnější, který bankovní společnosti poskytují. Nabízí velmi příznivou úrokovou sazbu, která se momentálně pohybuje kolem 1,5% s dlouhou dobou fixace. Hypoteční úvěr je možné následně splácet až 30 let a tomu odpovídá i výše měsíční splátky.

puzzle dům

U tohoto druhu úvěru je ale zapotřebí ručit nemovitostí, která v případě neschopnosti splácet propadá bance. Což je ale riziko, díky kterému banky poskytují svým dlužníkům tak výhodný úrok. Po novele zákona z prosince 2016 navíc ČNB upravila podmínky pro získání hypotečních úvěrů. V současnosti je nutné mít našetřeno minimálně 30% z hodnoty nemovitosti. V praxi to vypadá následovně, pokud chcete úvěr 3 000 000 korun, alespoň 300 000 musí pocházet z vlastních úspor. Tato částka se dá ale snadno vyřešit pomocí spotřebitelského úvěru.

půjčení peněz

A teď je tu americká hypotéka, která je ke svým žadatelům o poznání benevolentnější. Peníze z ní je možné čerpat na cokoliv – cestování, studium, pořízení automobilu ad. Tato benevolentnost je ale do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Ta je v současnosti okolo 3%. Stále se ale jedná o daleko výhodnější typ úvěru, než je ten spotřebitelský. Zde se roční úroková sazba může vyšplhat až k 10%. I u americké hypotéky je zapotřebí ručit nemovitostí.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru