V současné době jsou naše zahrady a zahrádky ještě zpola přikryty sněhem, který začíná pozvolna tát, a zahradníci a zahradnice se již nemohou dočkat nadcházející sezony. Teď nastává vhodná doba pro osvěžení vašich stromů, stromků a nedávno vysazovaných stromečků. Nastává doba řezu. Pokud jste naprostí začátečníci, měli byste si nastudovat alespoň dostatečnou zásobu informací, jak správně postupovat, protože nesprávným řezem můžete stromku i uškodit.
Pravdou je to, že nyní provádíte tak zvaný udržovací řez a nastala nevhodnější doba pro řez révy vinné, kterou upravujeme zhruba od poloviny února do poloviny března. Poté nastupují další keře jako jsou například rybízy a angrešty a až poté jádroviny – například jabloně, hrušně, mišpule, kdouloň. Určitě neberte do ruky v únoru nůž ani pilku na třešeň, meruňku a ani ořešák – posouváme řez až do doby vegetace, a to proto, že nyní by se špatně hojily rány a strom by se tak vysiloval.
Ale pozor na to, aby byl zásah proveden tak, jak proveden má být – správně. Jestliže „říznete“ nevhodným způsobem anebo tam, kde měla být větévka uchována, či v nevhodném období, strom zapláče a „odmění“ se vám výronem klejotoku – což je jakási vytékající průzračná a lepkavá a řídká pryskyřici podobná hmota. Strom roní pryskyřičné slzy a pláče. Co se týká jádrovin, které jsme již zmiňovali, ty snesou i radikálnější řez a k výronu klejotoku nedochází. Klejotok se ale objevuje nejen při nesprávném řezu, ale například i při větším poškození větví vichřicí či dřevokazným hmyzem.
K řezu používejte speciální štěpařský nůž, na silnější větévky jedno nebo dvoupákové ruční nůžky anebo nůžky na dlouhé násadě, kterými dosáhnete až do vyšších pater větví. Na silnější větve je už vhodné vzít motorovou pilu, ale tento způsob nebývá až tak běžný. Pokud nehodláte strom ořezat celý a potřebujete ho spíše zlikvidovat kvůli onemocnění, které již nelze vyléčit.