Oslava bez šumivého vína není oslavou v pravém slova smyslu

Dokážete si představit jakoukoli oslavu bez exploze zátky odlétající z hrdla skleněné láhve šumivého vína? Kořeny této tradice sahají do hloubi několika staletí a budeme-li pátrat po příčině, proč zrovna sekt, a proč ne žádný jiný druh nápoje, možná se dočkáme i překvapivých zjištění.

vína

Tři, dva, jedna… oslava se vždy zaměřuje na určitý bod v čase. Ať už se jedná o narozeniny, přípitek svatebčanů anebo silvestrovský příchod Nového roku, vždy se soustředíme na moment „tady a teď“. Okamžik, kdy špunt vylétá z láhve a výstřik šumivého moku dokonale napodobuje moment, na který se všichni přítomní hosté těší – na slavnostní přípitek, předsevzetí, objetí a slzy v očích.

Letící zátka jako symbol volnosti– být volný jako pták je doménou vzdušných znamení zvěrokruhu a tito lidé nám dávají jasně najevo, jaký by život měl být. Nespoutaný a bouřlivý. Šumivá vína to dovedou evokovat velice trefně, a přiznejte sami sobě: Také se tak těšíte zejména na prvotní okamžik, kdy se láhev konečně otevře a nabídne vám to, co kdysi dávno v perských bajkách Tisíce a jedné noci pověstný Džin?

Bez bublinek to není ono – oxid uhličitý je sice jedovatý plyn, ale lidskému zdraví škodí pouze v určitém množství. V malé koncentraci je dokonce potřebný k udržení acidobazické rovnováhy, a tak trocha bublinek v šumivém nápoji rozhodně neuškodí. S bublinkami je to jako s alkoholem a se vším ostatním v životě – nic se nemá přehánět a důležité je nápoj vychutnat a mít z něj dobrý pocit.

bílé víno

Blahopřání a gratulace– ještě než uvolníte toho vašeho Džina z láhve, měli byste mít jasno, v jakém duchu proběhne váš proslov k oslavenci či snoubencům. Na blahopřání soustřeďte vaši energii ze všeho nejvíc, protože teprve pak bude mít přípitek svůj význam. Šumivé víno je pouze vhodné pro prostředí, v jehož přítomnosti se nám daří soustředit mysl na naše budoucí záměry a plány, ať už vyznáváme jakýkoli životní styl.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru