Nastal čas zazimovat podzimní zahradu

Podzim přikvačil mílovými kroky a zahradníkům nastala nová starost. Je třeba sklidit s láskou zeleninové výpěstky a uklidit do sklepů anebo je hospodyňky musí zužitkovat. A to v tom případě, když domácnost nevládne poctivým sklepem. Ženy vaří marmelády a džemy, nakládají zeleninová leča, papriky plněné zelím, okurky v domácím láku. Každá domácnost má svůj tajný recept na pravý lák na okurky, který lze použít i na přípravu nakládané řepy. Nakládaná řepa má spoustu vitamínů a v zimě jako když ji najdete!

hrabání listí na trávníku

Máte-li to štěstí, že pěstujete i své vlastní brambory, znáte jistě tu radost, když při vykopávání vždy narazíte na „hnízdečko“ brambor. Taková sklizeň vždy potěší. Na volný záhon je dobré zasít některé druhy rychle rostoucích nenáročných rostlin jako jsou např. vojtěška, řeřicha, pohanka, řepka, svazenka a jakmile vzejdou, nenechat je vysemenit, ale za slunného počasí toto zelené hnojení zarýt zpět do země. Dodáte tak půdě chybějící živiny a zabráníte postupnému vyčerpávání půdy. Doporučuje se osít záhon směskou těchto rostlin, protože každá dodává zemi jiné látky a upravuje strukturu půdy. Zelené hnojení se používá tam, kde není možnost zapravit do půdy kompost nebo hnůj.

shnilé ovoce k vyvážení

Záhony máte zryté, kompost, hnůj, či zelené hnojení zapravené do půdy. Vyvezte shnilé a popadané ovoce. Ostříhejte růže, prohlédněte stromy, vykopejte nálety, pravidelně odplevelujte trávník a shrabujte listí, aby nezačalo na trávníku zahnívat. Rostliny, které jste letnili, a nesnášejí mráz, přeneste včas na své původní místo domů. Nastal čas na sázení bobulovin a ovocných stromků. Pokud nejste příznivci chemických postřiků, volte rezistentní odrůdy ovocných stromů.
V poslední době jsou hitem nově oživované staré a původní odrůdy ovocných stromů. Vyzkoušejte některý z nich, vtiskněte vaší zahradě punc tradičního, přesto novodobého zahradníka. Zkuste pro začátek třeba jaderničku mišpuli.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru