Zakládáme bylinkovou zahrádku

O tom, jak a kde budeme pěstovat bylinky, je třeba uvažovat již v zimě. Rozvrhnout si správně záhonky a prostory lze sice provést zatím pouze v hlavě nebo na papíru, ale i v tom spočívá správná příprava zahrádkáře na produktivní období. Celkově se vyplatí si zjistit vše potřebné o daném druhu rostlinek, čímž se každý vyvaruje podstatných chyb. Tak se krásně můžeme připravit na duben, který je pro výsadbu bylinek ideální. Poté se již můžeme těšit na krásné, voňavé, jedlé, ale rovněž i léčivé bylinkové zákoutí, které nám přinese mnoho kladných benefitů. Navíc se může stát tím nejoblíbenějším místem na zahradě.

bylinky

Proč zrovna bylinky?

Když na chvíli zabloudíme do kuchyně, tak pokrmy získají díky bylinkám jedinečnou chuť, navíc mohou být i daleko zdraví prospěšnější a i lépe stravitelnější. Zelené koření tak může být skvělou náhradou za sůl, což zase prospěje každého organismu a zvláště tam, kde se objevují zdravotní problémy. Aromatické rostlinky ovšem mohou skvěle posloužit pro přípravu bylinkových čajů, koupelí nebo na výrobu vonných olejů. Takový malý ráj na zemi potěší motýly, čmeláky, včelky, zkrátka přinese radost i jiným návštěvníkům zahrádky.

nařezané bylinky

Vybíráme vhodné místo

Zde to není až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá, ale nicméně s trochou nastudovaných znalostí přes zimu, se vše dá zvládnout celkem v pohodě. Většina bylinek potřebuje sluníčko a pokud možno závětří. Takové slunné místečko se musí vypozorovat a proti větříku není problém si vybudovat různé zábrany. Může to být malý živý plůtek, proplétané lískové větve nebo i lem sestávající se z vyšších odolných bylinek, například levandule nebo šanty. Také je třeba připravit vhodnou půdu a do země přidat například drobounký štěrk, vápník, vyzrálý kompost a podobně. Záleží na konkrétních bylinkách a také půdě, kterou máme zrovna k dispozici. Připraveným přeje štěstí a tak bylinkový záhonek poté bude sloužit po celý rok.   

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru