Všechno má svá pravidla

Skutečně není vždy nutné nechat tíživé situace dojít tak daleko, že vám bude hrozit exekuce. Je pravdou, že je to hodně i o samotném přístupu jedince, který se ocitne ve finančních potížích. Pokud ovšem necháte vše dojít až do této krajní meze, poté se musíte řídit podle přísných pravidel. A co vlastně jde? Exekuce je státem povolený způsob, jak může váš věřitel získat zpět finanční částku nebo dokonce i více částek, například od jiných společností, které vám zapůjčily nějaký obnos nebo od kterých jste případně pořídili zboží na splátky. Má to samozřejmě jasná pravidla a ty zahrnují přesně definovaný postup, práva a povinnosti. To vše se vztahuje nejen na vás, ale i na exekutory. Vše podstatné stanovuje právní řád a výkonem je pověřený exekutorský úřad, který bude vykonávat další správu.

dražba nemovitosti

Nemovitost a exekuční řízení

V rámci exekučního řízení skutečně může soudní exekutor přistoupit i k exekuci nemovitosti a to zvláště pokud není jiná možnost, jak získat od dlužníka patřičný finanční obnos. V tomto případě může dojít k legálnímu postupu, kterým je dražba nemovitostí. I ta má svá pravidla, která se řídí dražební vyhláškou. Musí být jasně zveřejněny všechny podstatné informace k dražbě a exekuce nemovitosti tak proběhla podle rozhodnutí soudního exekutora.

dražba

Kdo stanovuje cenu nemovitosti?

Soudní exekutor sám sobě nerozhodne o ceně nemovitosti, ale rozhodne o ní soudní znalec, kterého si exekutor určí. Dražba nemovitosti v exekuci bude mít stanovenou vyvolávací cenu a to tak, že bude tvořit dvě třetiny z odhadované ceny nemovitosti. Kdo se přihlásí do dražby, tak musí počítat s dražební jistotou, která mu umožní se dražby a exekuce nemovitostí zúčastnit.
Nicméně tyto nepříjemné situace se dají řešit ještě jinými způsoby a rozhodně se vyplatí spolupracovat s exekutorským úřadem a najít možná i jiné východisko, které povede k úspěšnému vyřešení podobného problému.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru