Výhody jednotlivých způsobů lidské očisty
Je jasné, že pro lidi, kteří se celý den nezastaví, představuje sprchování praktičtější variantu osobní hygieny, která vyhovuje jejich životnímu stylu. Protože i když máte v plánu dát si „rychlou vanu“, většinou vás ten příjemný pocit být v objetí horké vody dostane a nemůžete se jej nabažit. Pokud pomineme ekonomickou stránku věci a šetření vodou, koupel ve vaně má své přednosti.
• Zlepšuje vzhled pokožky: Je doloženo vědeckým zkoumáním, že koupel má pozitivní vliv na stav pokožky. Horká koupel otevře póry v kůži a usnadní proces detoxikace a důkladného očištění. Do vany lze přidat různé oleje, soli a produkty, které pokožku vyživují a udržují hydratovanou. Oponenti určitě namítnou, že sprchování je hygieničtější, protože voda odtéká. To je ale argument, který lze uplatnit pouze v případě, kdy je člověk opravdu hodně špinavý. Běžné koupání ve vaně vodu rozhodně nijak extrémně neznečistí.
• Koupel snižuje stres. Pobyt v teplé vodě prospívá tělu i duši. Teplá voda oživuje krevní oběh a uvolňuje nervový systém. Dochází k uvolňování endorfinů, to zvyšuje pocit vnímané pohody. Pocit relaxace a uvolnění se ještě umocní svíčkami, éterickými oleji a solí rozpuštěnou v lázni.
• Kromě navození duševní pohody, dochází i fyzickému uvolnění svalů. Tím se zmírní i bolestivé pocity ze svalové únavy.
• Při koupání tělo dokonce spaluje kalorie. A to docela dost. Hodinový pobyt v lázni se rovná spálení 130 kalorií. To odpovídá půlhodinové procházce. Vlivem horké lázně se také mírně snižuje hladina cukru v krvi.
Argumenty pro sprchování
Na druhou stranu, pokud by se čtyřčlenná rodina denně koupala ve vaně, jde o poměrně výrazné plýtvání elektrickou energií, která je potřeba k ohřevu vody. Levnější koupel je samozřejmě v zimě, pokud je ohřev vody spojený s vytápěním domu například dřevem. To je potom ohřev rychlý a levný. Zůstává ale stále množství spotřebované vody, a to při vzrůstajících cenách vody je také argument, který hovoří ve prospěch sprchování.