Bylinková zahrádka od semínka

Jak mít po ruce stále čerstvé bylinky? Je to jednoduché a rádi vám dáme pár rad. Bylinky jsou nedílnou součástí při vaření. Čerstvost bylinek je velmi důležitá. Když je máme již zpracované, například sušené ztrácí chuť i spoustu vitamínu a minerálních látek. Jejich chuť je mdlá a často ve vařeném pokrmu již nevynikne. Sušené bylinky se prodávají v každém obchodě s potravinami. Najdete tam sušený tymián, bazalku, petržel, libeček, majoránku, oregano, rozmarýn, pažitku a spoustu dalších. Některé zpracování nejsou tak špatné, ale nikdy nenahradí jedinečnost živých bylinek.

bylinky

Ty může mít doma každý a správná rada jak na ně?. Stačí si je jen vypěstovat. Na začátku jara koupíte semínka všech různých bylinek, zeleniny a květin. Můžete si vybrat speciální odrůdy nebo zůstat u vyzkoušených klasik. Co lze mít doma v truhlíku, aby se sazenicím dařilo. Vesměs si můžete dát do truhlíků vše, co byste normálně sázeli do záhonu. Jen dané bylince musíte pořídit dostatek prostoru v květináči nebo zmíněném truhlíku. Semínka sázíme do mělkých misek, které budou propustné pro vodu. Když zalijete bylinky moc, přebytečná voda odteče a nenapáchá žádné škody. Kdyby se voda držela v miskách, mohlo by dojít ke hnití půdy. Což si rozhodně nepřejeme. Semínka neklademe příliš hluboko, aby měli šanci vyrůst. Některé dáváme na povrch půdy a jen lehce poprášíme zeminou.

vaření

Tím zajistíme šanci, aby semínka vyklíčila. Zálivka je ze začátku důležitá. Nezaléváme konvičkou, ale půdu jen zlehka rosíme rozprašovačem, aby byla půda mokrá. Ze startu můžeme vytvořit skleníkový efekt, když misky přikryjeme například průhledným sáčkem, aby se k semínkům dostalo i sluníčko. Musí mít trochu vzduchu, aby nezačala půda hnít. Semínka během čtrnácti dnů krásně vyklíčí a již je můžeme otevřít a nechat bez přikrytí. Jakmile vyrostou, přesadíme je do větších truhlíků a bylinková zahrádka je na světě. Vaření může začít a chutě budou dokonalé.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru