V jakém věku je správné, aby dítě mělo svůj vlastní pokoj?

Pokud si kladete otázku, kdy je ideální a bezpečné přestěhovat dítě z ložnice do samostatného pokoje, pak nejste první, kdo se tohoto kroku obává. Přece jen jde o bezpečí potomka a každý má na tento zásadní krok jiný názor.

V jakém věku si dítě nejlépe zvykne na svůj pokoj, kde usne bez rodičů

S výjimkou prvních měsíců, během nichž je vhodné, aby dítě spalo v těsné blízkosti rodičů, je třeba mít na paměti, že dostatečný a kvalitní odpočinek je nezbytný pro vyrovnanost dítěte. Stres a špatné spaní rozhodně nepomáhají řešit mnoho výzev, kterým rodiče s příchodem potomka každý den čelí.

spící dítě

Ložnice versus oddělený pokoj

Pokud jste obzvláště lehký spáč a zjistíte, že i sebemenší noční pohyby vašeho dítěte jsou pro vás rušivé, není nic špatného na tom, že ho chcete přemístit do jiné místnosti. Díky moderním technologiím můžete i v tomto případě kontrolovat, a to poslechem i kamerou, co se v pokoji, kde dítě spí, děje. Moderní chůvičky vám umožňují získat kvalitní audio a video a sledovat dítě optimálním způsobem.

Důležitost samostatnosti

Musíte počítat s obtížemi, které mohou nastat, když je dítě umístěno samotné v prostředí, kde rodiče nejsou bezprostředně přítomni. V takových situacích může mít z počátku potíže se samostatným usínáním.

Jak podporovat spánek dítěte

Co dělat? V takovém případě mohou být použity některé obyčejné triky. Nejklasičtější je nepochybně oblíbený plyšák. 

dětská postýlka

Vyberte si barvu stěn

Jak je dobře známo, existují některé barvy, které jsou více než jiné, schopné podporovat spánek. Na prvním místě najdeme modrou, následovanou žlutou a zelenou. Pokud je to možné, je třeba vyloučit barvy, jako je šedá, hnědá a fialová.
V každém případě, jakmile se rozhodnete přestěhovat dítě z ložnice, je nutné dodržovat důslednost. Pro dítě není z hlediska výchovy dobré, pokud si prosadí svou a bude se do ložnice vracet. Nebude potom rozumět tomu, proč má spát ve svém pokoji o samotě.

Závěr

Rozhodnutí o stěhování dítěte z ložnice není nijak přesně definováno časem. Hodně záleží na povaze dítěte a citlivosti rodičů.
Existuje však několik pokynů, kterým byste měli věnovat pozornost:
Pediatři například doporučují, aby se dítě nestěhovalo z ložnice v okamžiku, kdy přijde do rodiny mladší sourozenec. Jde totiž už tak o velkou změnu v životě prvního dítěte, protože si musí na sourozence zvyknout. Zvykat si zároveň na nové prostředí, kde bude samotné, může být pro dětskou psychiku už moc stresující.
Samozřejmě je potřeba přizpůsobit potřebám dítěte nový pokoj, kde bude spát a vybavit jej třeba lampičkou pro noční osvětlení a zajistit, aby dítě vědělo, že jste nablízku.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru