Dnes vám poradíme pár dobrých vychytávek

Jste zapřisáhlí milovníci českého křišťálu a obklopujete se krásou blyštivých ověsů? Ve skříňkách v obývacím pokoji a ve vitrínách máte vybroušené sklínky českých mistrů a nechcete ani nemáte v úmyslu se jich vzdát? Nedivíme se vám. Někdy je sice těžké tuto krásu udržovat, obzvláště, co se týká lustrů, ale s našimi radami budete úspěšní a křišťálové ověsy opět zazáří a budou rozdávat nejen jiskřivé světlo, ale radost z umu českých výtvarníků. Během roku mnohdy postačuje křišťálový lustr jen zbavit prachu, a to prachovou antistatickou štětkou.

křišťálové svítidlo

Není třeba lustr odvěšovat. Jen si pod něj připravte schůdky, abyste pohodlně na vše dosáhli měkkou prachovkou nebo jak bylo řečeno prachovou antistatickou štětkou.
Nic naplat, jednou za rok je ale nutné lustr doslova rozebrat. Nemusíme určitě připomínat, že lustr by měl být odpojený od elektřiny. Nejdříve zbavte křišťály prachu tak, jak jste zvyklí a přívěsky prostě vyháčkujte a lampy odšroubujte. K očistě nepoužívejte mýdlovou pěnu, ta by na skle zanechávala matnou stopu, a to přece nepotřebujete. Vy se chcete radovat z nádhery a jiskřivosti!

snídaňová místnost s křišťálovým lustrem

Té docílíte, když použijete namísto mýdla jarovou vodu. Jar bývá v každé domácnosti a je to levná záležitost. Do prostorného lavórku nalijte teplou – ne vařící – vodu, nakapejte pár kapek jaru a můžete začít s očistou. Každý kousek vezměte do ruky a omyjte ho. V další nádobě právě umytý kousek opláchněte v čisté vodě a položte ho na čistou suchou utěrku nebo na ručník, aby nakrásně oschl. Buďte opatrní. Křišťály rovnejte vedle sebe, ale tak, aby se nedotýkaly. Předejděte i případným otěrům. Určitě by vás mrzelo, kdybyste věšeli zpátky na lustr otlučené anebo byť neznatelně, ale přec, „štíplé“ ověsky. Nechte je schnout několik hodin, abyste měli jistotu, že jsou před znovu použitím zcela suché.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru