Ovlivňují barvy na stěnách vývoj dítěte?

Dětský pokoj je útočištěm a prostorem, kdy hry nikdy nekončí. Místo, kde v dětských očích není nic nemožné a vše je reálnější než kdykoliv jinde. Je důležité, aby dětský pokoj byl útočištěm, kde se bude dítko cítit dobře a útulně. V obchodech s nábytkem najdete v kategorii – dětský pokoj kousky, které jsou variabilní a zároveň splňují všechny bezpečnostní a hygienické normy. Vedle zařízení však podstatnou roli hrají i barvy. Právě díky nim je možné změnit vnímání celého interiéru.

Roztomilé dítě
 
První měsíce života
V prvních měsících života vnímá dítě převážně očima, a proto se doporučuje zaměřit na výrazné barvy, které dokáží přilákat dětskou pozornost. Toto pravidlo se ovšem vztahuje na knížky, hračky nebo třeba obrázky na stěnách. Právě u nemluvňat mají pestrobarevné výjevy největší efekt. Jiná pravidla však platí pro barvy na stěnách. O co barevnější vybavení v dětském pokoji, o to méně kreativity v barvách stěn. Obecně se doporučují pastelové odstíny, které zútulní celý prostor a zároveň nepřitahují příliš mnoho pozornosti. Syté barvy by totiž mohly mít za následek odpoutání pozornosti a také negativně působit na psychiku miminka.

Dětský koutek
 
Jak správně vybrat odstín barev?
Odstín vybíráme s ohledem na pohlaví a věk dítěte. Holčičky na stěnách ve svém dětském pokojíčku ocení decentní odstíny růžové, oranžové nebo třeba fialové. Chlapci pak zase třeba doplňky laděné v modrém nebo zeleném odstínu. Jednotlivé odstíny je mezi sebou možno dle libosti kombinovat a vytvořit tak neotřelý a zajímavý prostor. V situaci, kdy dětský pokoj obývají dva raubíři odlišného pohlaví, se doporučuje zakombinovat oba dva typy barev v harmonii.
 
Mějte na paměti, že pro děti e navrhuje barevné snad úplně všechno. Právě neutrální stěny by měly být v kontrastu s mnohdy barevným nábytkem a doplňky. Neuváženou koupí by totiž mohl pokojíček rázem působit jako z cirkusu.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru