Stop škodlivinám

Když se chystáte na technickou kontrolu se svým vozidlem, tak bezpochyby vás nejprve čekají emise. Evropské normy stanovují jakési emisní normy, a pokud je vaše vozidlo nebude splňovat, tak se těžko dál dostanete. Proč tomu tak je? Právě totiž normy stanovují, kolik bude maximální hodnota škodlivých látek, které budou vycházet z výfuku. Pokud to bude příliš vysoká hodnota CO, poté je tu problém, který budete muset odstranit. A kde nejlépe začít, než u katalyzátoru. Podstatné je, že z motoru vychází, CO a z výfuku musí vyjít CO2. Vaše kroky povedou buď do servisu, nebo k šikovnému automechanikovi, ten špatný katalyzátor vymění.

katalyzátor

Použitý katalyzátor lze ještě prodat

Ačkoliv je to součástka, která nesplňuje nějaké požadavky, tak rozhodně nemůže skončit jen tak bezvýznamně ve sběrně. Přece jenom i v tomto případě lze efektivně využít služby firmy, která provozuje výkup katalyzátorů. Nerozlišuje, zdali jste soukromník nebo velká firma. Jen když je malé množství katalyzátorů, tak je nutné je dovézt na pobočku, kde odkoupí katalyzátor, výkup se provádí za stanovenou cenu. Pokud je samozřejmě katalyzátorů více, poté se po domluvě můžete spolehnout na to, že technici přijedou a na místě provedou nacenění. Vyplatí stanovenou částku za výkup a vše si odvezou. Pokud vás konkrétně zajímá cena předem, tak ta se především odvíjí od množství drahých kovů, které jsou v něm přítomny. Díky tomu má společnost, která provádí výkup katalyzátorů ceník a ten je stanovený podle závislosti na aktuálních cenách kovů, které se pohybují na světových burzách.

co je katalyzátor

Bez katalyzátoru na technickou kontrolu nejezděte

Ačkoliv se nejedná o nijak velkou součástku, dokáže velké věci. Možná vám proběhla hlavou otázka, co je katalyzátor, že se mu věnuje taková pozornost? Tak především snižuje množství škodlivých látek, které vznikají právě při spalování pohonných látek. Dalo by se i jednoduše říci, že je to takový filtr, který čistí škodliviny. Jeho součástí je lambda sonda, která měří poměr okolního vzduchu a výfukových plynů. A pokud zrovna ona není funkční, tak odjedete z STK s nepořízenou. Ale na druhou stranu už alespoň víte co s použitým katalyzátorem.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru