Trápí vás zelené zbarvení zahradního jezírka? Zasáhněte včas

I přestože se snažíte udržet kvalitu vody ve vašem zahradním jezírku na vysoké úrovni, čas od času se může stát, že se v ní objeví nepříjemná zelená řasa s dlouhými vlákny, která nejenže ničí vzhled jezírka, ale také nepříjemně zapáchá. Její růst je v přírodě zcela normální a teplé letní počasí ji ještě podporuje. Jakmile se ale přemnoží ve vašem jezírku, je schopná zničit okolní rostliny, i živočichy, kterým bere kyslík. Je tedy potřeba proti ní zakročit včas.

zahradní jezírko

Jak poznáte škodlivou zelenou řasu?

I přestože ve vašem zahradním jezírku pravidelně UV lampou dezinfikujete vodu a odstraňujete drobné mikroskopické řasy způsobující její zákal, zelená řasa se v něm může objevit. Právě díky tomu, že jste jí udělali prostor odstraněním drobným řas. Stačí, aby se ve vzduchu vyskytovaly její spory, pak je již jen potřeba dostatek živin a tepla se světlem a neštěstí je na světě. V jezírku se začnou objevovat zelené chuchvalce hnijící řasy, které lze jen těžko odstranit. Namotávají se na těla rostlin, jezírkové čerpadlo i další prvky vodní plochy. Tím prvním, co v počátku zkouší většina majitelů jezírka, je mechanická likvidace. Než se řasa výrazně rozmnoží může tento přístup dokonce i dočasně pomoci. K mechanickému odstranění zelené řasy využijete vodní vysavač, síťku či kartáč a mnoho fyzických sil.

jezírko

Kdy nastává ten pravý čas na využití chemie?

Jestliže je množství řasy v jezírku příliš vysoké, může se vám zdát, že její mechanická likvidace nemá konce. Právě tehdy je ta správná doba na využití speciální jezírkové chemie. S jejím výběrem si nechte poradit ve specializovaném obchodě. Počítejte s tím, že po aplikaci přípravku bude potřeba asi na 14 dní vypnout UV lampu a zapnout cirkulaci v jezírku, která by se měla dostat i do hůře dostupných míst. Při manipulaci s čerpadlem cirkulace si dejte pozor, abyste neprotrhli jezírkovou folii. Jestliže se v některých místech jezírka bude voda okysličovat jen těžko, použijte k její úpravě stabilizátor kyslíku. Aby přípravky proti řasám v jezírku dobře působily, je potřeba je aplikovat do vody, která má teplotu vyšší než cca 15 °C. Jejich účinek se totiž vlivem studené vody výrazně snižuje. Mějte na mysli, že jakákoliv chemie není náhradou za optimálně pracující filtr a v každém případě jeho kondici neopomíjejte. Pravidelná údržba filtračního zařízení v jezírku vám ušetří celou řadu dalších starostí.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru