Kousek lesa jen pro sebe

V rozlehlé zahradě bývá největším problémem údržba trávníku. Pokud nechcete trávit celé víkendy se sekačkou, můžete si z části zahrady udělat malý lesík, který za pár let, kdy stromky povyrostou, bude růst trávy omezovat a pokud si dáte tu práci, a kromě zajímavých stromků si zasadíte i keře, které vás budou hojně obdarovávat množstvím lahodných, voňavých a zdravých plodů, tak můžete beze strachu pouštět děti nebo vnoučata s hrníčkem na jahody nebo borůvky.lesní jahoda
Jahodník obecný (lesní jahoda) je nenáročná rostlina, která potřebuje jen slunné místo a humózní půdu. V přírodě ji potkáme na mnoha místech. Doma si jahodník snadno vypěstujeme ze semínek, které jsou běžně v obchodě. Od května do září nám potom naše zahrada poskytne rudé, sladké a voňavé plody, které jsou velice významným antioxidantem a zdrojem vitamínů. Plody zlepšují krátkodobou paměť. Listy se suší a hojně využívají v lidovém léčitelství. Čaj má pozitivní vliv na cévy, na snížení krevního tlaku, na plynatost, poruchy trávení, léčí dnu, omezuje tvorbu močových, žlučových a ledvinových kamenů a pomáhá při ženských problémech.
Maliník obecný je keř, který se rychle rozrůstá a má výborné sladké plody. Pohodlně se sklízí, takže se z plodů často dělají moučníky a sirupy. Nepotřebuje žádnou údržbu, na jaře stačí odstranit suché výhony, které předcházející rok plodily a potom uschly.  Listy maliníku jsou malým zázrakem pro ženy, a kromě pozitivnímu vlivu na porody, se doporučuje pít čaj po celý rok.svačinka s čerstvým ovocem
Borůvky z lesa vám doma nevydrží, keříky budou jednu či dvě sezony chřadnout a pak zmizí. Velice dobře ji můžete nahradit kanadskou borůvkou, což je poměrně velký keř, který potřebuje kyselou půdu, které docílíme smícháním zahradní zeminy s rašelinou. Rostlina je odolná, nevymrzá. Plody z ní vydrží v chladnu dlouho čerstvé, a tak jsou oblíbené třeba do jogurtů a do zmrzliny. Borůvka je prospěšná pro celý cévní systém a pro zrak. Pomáhá při zánětech v krku a v ústech.
Ostružiník křovitý je příbuzným maliníku a stejně tak prospěšný lidskému zdraví. Keř si můžeme přinést z lesa, rychle se rozmnoží. Lesní ostružina má mnoho ostrých trnů, tak je mnohem lepší volbou sáhnout po vyšlechtěné velkoplodé sazenici v zahradnictví. Velké plody jsou kyselkavé a voňavé a jsou velice dobré například s lívanci. Ostružiny zpomalují množení rakovinových buněk, zpomalují příznaky stárnutí, posilují imunitní systém a chrání organismus při nachlazení.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru