Nekonečný boj s krtkem

Abyste se nechtěných hostů zbavili, musíte být trpěliví a vyzkoušet vše, co jen uznáte za realizovatelné a bezpečné.
V zásadě jsou krtci pro pěstované plodiny neškodní, neživí se vysetými semeny, nežerou vám úrodu. Navíc jsou do jisté míry také užiteční, protože jedí škodlivý hmyz. Při hledání potravy, kterou tvoří hlavně různí červi a larvy, mohou klidně během krátké doby zlikvidovat váš roky pěstěný trávník nebo podhrabat záhony se zeleninou a narušit jejich kořenový systém, čímž prakticky rostliny zlikvidují.
Pro člověka není dobré sahat do míst, kde se krtek může zdržovat. Zuby má toto zvířátko velmi ostré a může člověka lehce zranit. V ohrožení je vzteklé a brání se. Stejně tak není nejlepší nápad strkat do podzemních chodeb, kde se možná může krtek nacházet, různé dělobuchy a podomácku vyrobené výbušniny. Tímto způsobem můžete během okamžiku na zahradě napáchat víc škody než krtek za celou sezónu. Podobné a často na internetu propagované metody jsou také velice nebezpečné.

krtek na louce

Vlastnoručně vyrobené odpuzovače z PET lahví
Jde o velice jednoduchou metodu, kdy se z prázdné plastové lahve udělá jejím nařezáním „větrník“. Lahev se hrdlem nasune na tyč umístěnou v záhonu. Vítr potom zajistí, aby se lahev chvěla, vibrovala a otáčela a ta přenáší vibrace přes tyč do podzemí.  Zvuk, který chvějící se plast vydává, také krtka zapudí. Nevýhodou zařízení je, že potřebujete pohyb vzduchu, v bezvětří se nic neděje.
Speciální elektronické odpuzovače
Můžete vsadit na kupované odpuzovače, které fungují na baterky a vydávají zvuky, které se krtkům nelíbí. Odpuzovač se zakope pod zem (podle druhu úplně, nebo částečně), takže pravidelný zvuk, který vydává, není rušivý pro lidi a ani pro zvířata ve vaší domácnosti.  Zařízení je odolné vůči vlhkosti a na jedny baterky vydrží fungovat celou sezónu. Nevýhodou je, že pokud už je v okolí krtčí rodinka a má mladé, neopustí teritorium, dokud není potomstvo odchované. Pro větší zahradu je také třeba více kusů zařízení. Ty se liší svým dosahem a je třeba si při koupi pozorně přečíst technické údaje.

škody napáchané krtkem

Odpuzení krtka zápachem
Metoda není úplně stoprocentní, ale zkusit ji můžete. Možná právě u vás fungovat bude. Stačí potřísnit kus hadru benzínem, petrolejem, naftou. Hadr natlačte do PET lahve a tu nechte bez zátky a zastrčte ji co nejhlouběji do chodbičky po krtkovi. Tento zápach krtci nemají rádi a posunou se z jeho dosahu. Můžete si tak ochránit zeleninovou zahrádku nebo záhon kytek.
Pomoc od přírody
Existuje celá řada rostlin, kterým se krtek vyhýbá. Můžete si vyhledat, které to jsou a použít je k výsadbě. Jde například o česnek, cibuli nebo květiny se silnou vůní, jako je měsíček, chryzantémy nebo hyacinty.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru