Nebojte se zimního řezu stromů

Zahrádkáři už vyrazili s náčiním alespoň do svých zahrad, když už nemohou do zahrádkářských kolonií a za nákupy různých zahrádkářských potřeb. Nastává čas k ošetřování stromů, kterého se mnozí již nemohli dočkat. Nejprve se hlásí o slovo zimní řez vinné révy, pak nastupují rybízové keře, angreštové stromky či keříky, dále ve frontě na udržovací zimní řez čekají jádroviny jako jsou hrušně a rozšířené jabloně, ale také staré odrůdy kdouloně a mišpule.

zahradnické nůžky

Chuť k řezu je třeba si zatím ještě nechat zajít, co se týká peckovin, například třešní, meruněk, ale také i ořešáku, kdy péči přesouváme až do doby vegetace. Řez v nevhodném období může u stromku vyvolat i výron klejotoku, což vypadá na pohled jako průzračná a lepkavá pryskyřice. Jestliže po řezu se objeví tyto slzy, strom vám dává znamení, že jste něco udělali špatně. Zamyslete se nad tím, abyste chybu opět nezopakovali příští rok.
Pro zimní řez zahrádkáři používají klasický zahradnický nožík, roubovací nůž anebo jedno pákové či dvoupákové ruční nůžky. Mezi další potřebné vybavení zahradníka patří i štěpařský vosk či balzám. Existují i nůžky s prodlouženou rukojetí, kterými výborně dosáhnete do horních pater rozvětveného stromu. Motorovou pilu berte do ruky raději jen v případě likvidace stromu. I k tomu bohužel občas dochází, když je strom napaden a nedaří se škůdce a choroboplodné zárodky zničit.

průřez uříznutou mandloňovou větví

Cílem řezu je prosvětlení koruny a zredukování loňských přírůstků tak, aby byla koruna stromu opět vzdušná a nedrželo se v něm plísňové onemocnění listů i větévek. A v neposlední řadě má i estetický význam, kdy tvarujeme korunu do žádoucího tvaru.
Hlavně se nebojte. Pokud řez nebude fatálně špatný, strom si s tím poradí a v příštím roce můžete svou chybu napravit. Ale musíte dát stromu časový prostor, aby nabral sílu a teprve potom mu můžete pomoci letním řezem.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru