Čím potěšíte zahradu a sebe v zimě

Zima vás uvěznila doma a nenapadá vás, proč vyjít ven? Dáme vám pár tipů, kterými se zabavíte, a to prací na vaší zahrádce, jenž vaši píli jen uvítá! Nejprve se nalaďte a za temného večera se projděte po vaší zahrádce, kde určitě nebude chybět osvětlený strom vánočním osvětlením. Děláváme to hlavně pro naše ratolesti, která milují barevná světélka. Někdo blikající, jiný stálá. Děti nehodnotí, dítkám se pouze líbí. Některé zahrady obývají osvětlení sobi, sněhuláci, andílci nebo jiné pohádkové bytostí. Dopřejte vašim dětem tu radost, vždyť je to možné jen jedenkráte do roka. 

vánoční osvětlená jedle

Ve vaší zahrada se budu krásně vyjímat a děti budou s nadšením očekávat Ježíška právě proto, že váš domeček je okolo nakrásně osvětlený, a proto k nim Ježíšek s dárečky najde snadno cestu. Jen, pokud můžete, světélka na noc zhasněte. Zvláště na vesnicích nebo na okrajích měst, či na kraji lesa, kde bývá stále živý „zvířecí ruch“, zvířátkům světélka mohou i škodit. Jsou zvyklá na tichou a tmavou noc, tak jim ji prosím dopřejte. Dny jsou krátké, brzo se stmívá, a pro to rozsvícených světélkujících řetězů a postaviček si dítka užijí již od odpoledne do večera do sytosti. A v noci zachovejte opět obvyklou tmu, která je dobrá pro spánek nejen lidí, ale i zvířátek.
Naladili jste se do vánoční atmosféry? Pak třeba rádi strávíte na zahradě více času. Toto období je nejvhodnější na zásoby slámy a organického hnojiva. Slámu budete potřebovat na mulčování a hnůj, což je nad slunce jasné, k vytváření zdravých plodů ovoce i zeleniny. V lese na procházce s dětmi nasbírejte různé klacíky a zkuste za jejich aktivní spolupráce novinku – vytvořte alespoň jeden vyvýšený záhon a zkuste, jak se v něm bude příští rok dařit zelenině! Třeba v něm najdete zalíbení a bude to váš první krom k permakultuře.

vánočně osvětlení sobi, sněhulák a Santa Klaus

Pokud napadne sníh, přihrňte ho ke stromkům, které tak budou mít dostatek vláhy, až opadnou mrazy. Stejně tak pozorujte, na kterých místech vaší zahrady taje sníh brzy a kde nejpozději. Získáte tak lehce přehled o tom, kde jsou studená a teplá místa, což můžete při pěstování zeleniny či bylin jen zužitkovat. Topíte-li jen dřevem, popel je skvělé hnojivo. Nevyhazujte ho, ale vysypávejte průběžně na záhony. Dřevěný popel neutralizuje kyselou půdu.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru