Jak proměnit bydlení v malých stísněných prostorách do vzdušného a moderního otevřeného prostoru

Malé prostory vyvolávají v lidech často úzkost, pocit stísněnosti, deprese. Dnes, když se musíme doma zdržovat více než kdy jindy, se otázka kvalitního a příjemného bydlení řeší stále častěji. Domácnost je ostrovem bezpečí, zónou pro zábavu, často i zónou pro práci a tako pro odpočinek.
Problém malometrážního bydlení může vyřešit otevřený prostor.

otevřený prostor

Co je otevřený prostor

Otevřený prostor je pojem, který se užívá jako označení pro spojení několika obytných ploch různého využití v jednu. Nejčastěji jde o kuchyňskou prostor a prostor obývacího pokoje. Tak se dá ze dvou malých a nevyhovujících prostor vytvořit moderní a svěží obytný prostor, kde se vám bude dobře žít.

Co je nutné

K vytvoření otevřeného prostoru bude třeba demoličních prací. Pokud nejde o zboření přepážky ze sádrokartonu, ale o klasickou zeď, je třeba zjistit, zda to není nosná zeď. Zboření nosné zdi by narušilo statiku domu.

Barvy

Pokud se vám tedy podařilo vytvořit nový vzdušný prostor, který se stane centrem domácnosti, čeká vás ještě další práce, oprava omítek a malování. Nejlepší je použití světlých barev, upřednostňovaná je bílá barva jako základ.

Organizace prostoru

Pro pomyslné oddělení prostoru kuchyně a obývacího pokoje je možné využít možnost odlišných barev a struktur. Můžete například odlišit kuchyňskou část a obývací část odlišnou podlahou, barevně nebo materiálem. V kuchyňské části je praktická dlažba, v obývací můžete použít plovoucí podlahu a případně koberec, který přinese do prostoru teplo, měkkost a větší pohodlí. I rozdílné povrchy by spolu měly ladit, aby nevznikal pocit chaosu. Stejně by se mělo postupovat i s nábytkem a sladit barvy a použitý materiál.

malý obytný prostor

Vzdušnost, nehromadění zbytečností

Pokud už jste si rozšířili a provzdušnili obytný prostor, měl by takový zůstat. Proto se snažte nehromadit zbytečnosti. Méně je i v tomto případě více. Nábytek by měl být jednoduchý, nazdobit prostor můžete pokojovými květinami, které navozují pocit pohody.

Pár nápadů

Pokud chcete v takovém prostoru pestrost, lehce ho můžete vytvořit rozličným stylem židlí u stolu.   Moderně působí vysoký stůl a u něj vysoké stoličky.
Obývací prostor, který vybavíte rohovou sedací soupravou do tvaru L poskytne dostatek prostoru pro odpočinek a dobře tak využije prostor rohu místnosti. Takovou sedací soupravou můžete také rozdělit pomyslný prostor obývacího pokoje a kuchyně.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru