Jak si to někde vyzdobit?

Místa, kde máme žít, nemohou nebo by aspoň neměla být naprosto strohá. Jistě, vždy je v první řadě zapotřebí mít kolem sebe to, co plní funkce, jež jsou pro náš život nezbytné nebo aspoň žádoucí, jenže i kdybychom byli v tomto ohledu sebelépe zaopatřeni, nebylo by to ono. My lidé totiž potřebujeme k životu i něco, co lahodí našemu oku, něco, z čeho máme dobrý pocit na duši, a to i tehdy, když nám to nepřináší žádný hmatatelný užitek.
Zkrátka a dobře potřebujeme my lidé být obklopeni i něčím esteticky hodnotným, něčím, co se nám zkrátka líbí. Takové dekorace nám totiž dodávají chuti do života, tyto nám dělají dobře, a tak bychom se bez nich rozhodně neobešli.

vánoční dekorace

A kde si takové dekorace, které by zkrášlily a ozvláštnily naše prostředí, pořizujeme? To je různé. Někdo si je kupuje v obchodě, nabízejícím vesměs tuctové sériově vyráběné předměty, jež může mít každý za příznivou cenu, někdo si je dokonce i sám vyrábí, pokud je dostatečně zručný, a někdo obětuje klidně i nemalé peníze jenom proto, aby si pořídil výzdobu, jakou nemá nikdo jiný.
Každý si tak může dopřát to, co právě nejlépe odpovídá jeho požadavkům v oblasti estetického cítění. Nic v tomto ohledu není nemožné.

vánoční stromek

Dekorace si pořizujeme při příležitosti nejrůznějších svátků, jako jsou třeba Vánoce, Velikonoce a podobně, ale klidně i bez zjevné příčiny. Prostě někde něco pěkného uvidíme, a chceme-li to mít, záhy si to odnášíme, abychom si to doma nebo kdekoliv jinde udělali dokonalejší. Počínám si tak já a počínáte si tak určitě i vy. Není to nic divného. A nikdy tomu zřejmě nebude jinak. Protože jakkoliv je člověk z vyspělého moderního světa obvykle pragmatik, jemuž jde především o hmotné statky, i estetické cítění se musí uspokojovat.
Zahlédnete-li tedy někde nějakou nabídku dekorace, která se vám líbí, klidně si ji pořiďte. Klidně i jenom pro ten pouhý dobrý pocit, který tato přinese.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru