A až ji umístíte do vašeho obývacího pokoje, poznáte, o čem je řeč. Pokojové květiny jsou přebornice. Tváří se nenápadně, ale odvedou kus práce. Už jen tím, že jsou, potěší náš pohled na jejich přirozenou krásu a hlavně – jsou živé. Umělá kytka vám nepřinese tolik radosti, ani nemůže – je to jen neživá věc, kterou jste si pořídili a někam postavili. Kdežto živé květy jsou plné síly, radosti a života. Přinášejí do našich příbytků alespoň kousek přírody. Nad to všechno dokážou pohlcovat svými listy nebezpečné škodlivé výpary, které se uvolňují z dřevotřísek, koberců a nalakovaných podlah a nábytku okolo nás. Možná si leckdy ani neuvědomujeme, kolik chemie je okolo nás. Pozvolna uvolňující se formaldehyd, výpary z laků a i prostředků, obsahujících čpavek, které používáme v domácnosti k běžnému úklidu. Pozvěte přírodu a její šampiony na pomoc a začněte místností, kterou obývá vaše rodina nejčastěji, a to do vaším obývákem.
S nezdravými výpary formaldehydu si poradí Phylodendron selloum – filodendron i Aloe barbadensis (aloe vera). V patách jim je a krok s nimi drží i oblíbený Zelenec vytáhlý, s latinským názvem Chlorophytum elatum. Zelenec je nenáročná rostlina, která potěší i začátečníky, protože nevyžaduje žádné zvláštní zacházení, a i když ji zapomenete pár dnů zalít, po zálivce se ihned vzchopí a roste vesele dál. Vytváří úzké špičaté podlouhlé listy a je jedním z favoritů v pročišťování vnitřního klimatu.
Dokonce i ve výzkumech NASA (Národní úřad pro letectví a kosmonautiku) obsadil ve výzkumu filtrace ovzduší přední místo. Známé i méně známé rostliny byly podrobeny testování, jak se vyrovnávají s benzenem, formaldehydem, xylenem, čpavkem a trichloretylenem. Pravděpodobně žádná květina se nedokáže vyrovnat se všemi těmito nežádoucími účinky najednou, ale jsou skutečná esa, která se specializují na odbourávání jednotlivých jedů.