Přizvěte děti do své kuchyně

Ano, přizvěte děti do svého království, pozvěte je do kuchyně pod záminkou, že jim ukážete, jak vzniká jejich oblíbené jídlo. Co to dá práce, než se k nim na talíř dostane houskový knedlík a plátek šťavnatého masíčka zalitého voňavou smetanovou omáčkou. Někdy dítka ohrnují nos nad jídlem, protože nevědí, co to dá práce. Netuší, jak se musíte v kuchyni ohánět, abyste nakrmila celou svoji početnou rodinu a ony nepřiloží ani ruku k dílu!

dítě pomáhá matce v kuchyni

U malých ratolestí to lze pochopit, ani – upřímně řečeno – nechcete, aby se vám pletly pod nohama, když máte zrovna nejvíce práce. Ale přesto. Udělejte si na ně někdy čas a přizvěte je k menší činnosti, k něčemu, co nevyžaduje při vaření tolik preciznosti, ani časové náročnosti. Ukrojte jim kousek těsta a nechte je válet kynutý knedlíček jejich velikosti, prostě bude k snězení jen pro ně. Uděláte jim obrovskou radost a budou se nadýmat pýchou, jak mamince hodně pomáhaly a všem hrdě budou ukazovat jejich vlastnoručně vytvořený a vyválený knedlíček. Dopřejte jim tu radost.

lekce vaření pro děti

Ale od větších děti, již pomoc v kuchyni vyžadujte. Je to jen pro jejich dobro. Jistě, asi to ve svém věku nepochopí anebo nebudou chtít pochopit, ale vy nejste přece otrok, vy nemusíte všechno v kuchyni dělat sama. Větší děti zvládnou oškrábat brambory, nakrájet zeleninu, nastrouhat drobení do polévky, doběhnout do obchodu pro nákup. Pěkně sepíšete seznam a děti už můžou mazat pro chybějící potraviny. A možná, že si vás budou více vážit a ocení vaši práci, když vás uvidí otáčet se v kuchyni. A některé děti možná i vaření začne bavit. Chytněte příležitost za pačesy a přihlaste je s jejich souhlasem na dětský workshop, kde ustojí svoji první lekci vaření. A co vy víte? Třeba už další roky nebudete v kuchyni trávit tolik času sama … a budete mít skvělého pomocníka a možná se od něho i něco nového přiučíte.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru