Možnosti kuchyňského osvětlení

Než si však vyberete minimalistický retro lustr, nebo chladné moderní osvětlení, vytvořte si detailní plán osvětlení, který zajistí, aby byl celý prostor prakticky a vkusně osvětlený a dobře se vám v něm pracovalo a případně i jedlo. Můžete se poradit s odborníkem, nebo se nechat inspirovat v prodejnách s osvětlením a na webových stránkách magazínů o bydlení. Vždy je ale nutné vycházet z reálných světelných podmínek a potřeb konkrétního prostoru.
1. Základní osvětlení 
Takové osvětlení vrhá měkké světlo, které se odráží od stropu a stěn, a vytváří tak teplé světlo, díky kterému je kuchyň příjemná. Vyberte si stropní svítidla a žárovky, které poskytují spíše rozptýlené než ohraničené světlo. Pro tento účel se nejčastěji používají zapuštěná světla. Obecně můžete plánovat vestavěné osvětlení na každých 1,2 až 1,8 metrů čtverečních.

moderní kuchyňské osvětlení

2. Pracovní světlo
Takové osvětlení poskytuje jasné a soustředěné světlo pro přípravu jídla, mytí nádobí a další kuchyňské práce. Takové světlo je potřebné nad dřezem, nad kuchyňským ostrůvkem, nad jinými pracovními plochami. Zapuštěná bodová světla a nastavitelné reflektory jsou ideální. U digestoře počítejte s osvětlením plochy k vaření.
3. Zvýrazňující osvětlení 
Není nutné, ale jde o designovou záležitost. Je navrženo tak, aby zvýrazňovalo konkrétní prvky, jako jsou umělecká díla, sbírky kuchyňských potřeb z historie, poličku s porcelánem nebo architektonické detaily. Ideální je takové osvětlení, které se dá jednoduše nasměrovat přesně do místa, kde ho chcete a vytváří ohraničený paprsek světla.

osvětlení prostorné kuchyně

4. Dekorativní osvětlení 
Ať už jde o stropní lustr, nástěnné svítidlo nebo lampu, je to pouze dekorace, od které neočekáváte praktické a užitečné osvětlení. Je to pouze prvek, který doplňuje styl místnosti.
Určitě se vyplatí investice do stmívačích spínačů. Použití samostatných spínačů pro každý druh osvětlení vytváří maximální flexibilitu a nejnovější spínače zahrnují časovače a elektronické senzory pro automatické ovládání. 
Pokud nemůžete zajistit veškeré osvětlení v době stavby nebo renovace, je vhodné provést elektroinstalaci, abyste osvětlení přidávali podle svého rozpočtu v průběhu času.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru