Koupelna: nejčastější chyby při budování nebo rekonstrukci a jak se jim vyhnout

Nedostatek prostoru, špatné plánování a nadměrné výdaje, to jsou nejčastější problémy, se kterými se lidé při přestavbě koupelny potýkají. Některé chyby mohou být tak zásadní, že komplikují užívání nové koupelny. Proto je třeba být velmi pozorný a snažit se vyhnout se jim.
Pečlivá příprava rekonstrukce nebo stavby nové koupelny je hlavním faktorem. Přestavba koupelny není snadný krok, ale existuje řada opatření, jak se vypořádat se všemi nástrahami a ušetřit si tak hodně času, peněz a zklamání.

moderní koupelna s vanou

Správný rozpočet
Při rekonstrukci může být velmi snadné utratit více, než jste původně plánovali a koupelna je právě tím místem, kde k tomu často dochází, a to i přesto, že jde o poměrně malý prostor. Každý chce mít v koupelně to nejlepší, sortiment pro vybavení je neuvěřitelně pestrý, ale také často velice drahý. Pokud nebudete opatrní, investované peníze se mohou snadno vymknout kontrole.
Abyste se ujistili, že vám nedojdou peníze, doporučuje se rozpočet navýšit minimálně o čtvrtinu toho, co jste si naplánovali. Rezerva je zároveň určená pro nepředvídatelné výdaje, které mohou vzniknout, pokud jste něco naplánovali špatně a budete muset přistoupit k nápravě. Je důležité se ujistit, že své peníze utrácíte rozumně, ale je třeba najít při nákupech kompromis mezi cenou a kvalitou. Ty nejlevnější produkty nemusí být z dlouhodobého hlediska nakonec moc ekonomické, protože nemusí sloužit dlouho a bude třeba je vyměnit.

koupelnový nábytek

Inspirace v prodejnách a časopisech
Bez ohledu na velikost místnosti, může být přestavba koupelny velkým a nákladným projektem. Je nezbytné investovat čas do sbírání informací o designu, vhodném uspořádání základních prvků, o možnostech, jak vybavit prostor funkčním a kvalitním nábytkem, a hlavně pracovat s rozměry koupelny, které mohou být někdy problematické.
Výběr barev a druhů obkladů je vždy vzrušující, ale i v tomto případě je potřeba nákup neuspěchat. Právě tento sortiment zboží lze zakoupit v různé kvalitě a také s ohromným cenovým rozpětím.
Odtok vody
Nesprávně naplánované odtoky vody patří k nejčastějším chybám, pokud si plánujete koupelnu bez odborné pomoci. Než se pustíte do rozvodů vody, odpadů a elektřiny, měli byste mít už nakoupené vnitřní vybavení koupelny a vycházet tak z reálných rozměrů a možností prostoru.
Může to znít jednoduše, ale není nic horšího než špatně provedené odtokové potrubí, které může prosakovat, šířit zápach, ucpávat se nebo se řešit dodatečně provizorním systémem, který nevypadá dobře a kazí vzhled zbrusu nové koupelny.
Nedostatek místa
Nenechávejte svou koupelnu přeplněnou krabicemi, koši a policemi. Nevypadá to dobře a špatně se provádí úklid. Vše jde vyřešit kreativně a vytvořit v koupelně co nejvíce volného prostoru. Praktická je volba závěsného koupelnového nábytku.
Nedostatečné větrání
Výkonný ventilátor je skvělý způsob, jak se vyhnout špatnému větrání. Na to se často zapomíná, a hlavně v koupelně bez okna je vlhkost velkým problémem, který stojí za vznikem zdraví škodlivých plísní.
Nedostatečné osvětlení
Špatné osvětlení je další častý nedostatek v koupelně.  Pro zesílení osvětlení můžete přidat osvětlené zrcadlo nebo umístit světla do sprchy. Dodáte tak místnosti nádech luxusu. Koupelny bez oken mají tendenci působit stísněným dojmem, a právě vhodně zvolené osvětlení prostor rozjasní a probudí k životu.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru