Jak co nejsnadněji dodat koupelně nový styl

Intenzivní používání, časté čištění, stálá vlhkost, která působí na stěny a povrchové úpravy koupelnového nábytku, hrají svoji roli ve vzhledu koupelny. Kromě toho se vkus a trendy mění poměrně rychlým tempem, takže může být čas od času zajímavé a podnětné obnovit vzhled koupelny a přizpůsobit ji vkusu a módním trendům.
Fáze renovace koupelny
Před zahájením prací je dobré si uvědomit, zda budete muset udělat kompletní rekonstrukci koupelny nebo jen lehčí změny designu.
Ve skutečnosti se často ocitáte v situaci, kdy chcete jen trochu změnit prostředí, například obnovou koupelnového vybavení a barvy stěn. V tomto případě by to byly práce, jako je výměna sanitární keramiky nebo nový obklad stěn. To je poměrně jednoduchá záležitost a zvládne ji i šikovný kutil, pokud má s podobnou činností zkušenosti. Výhodou také je, že jde většinou o menší prostor.

moderní koupelna

Jiná věc je, pokud se rozhodnete pro totální velkou přestavbu, která zahrnuje i jiné rozvrhnutí koupelnového vybavení. V takovém případě budete potřebovat kromě šikovného kutila i odborníky. Určitě budete dělat nové elektrické rozvody a kvůli změně uspořádání bude nutné změnit také rozvody vody a odpadního potrubí. To už jsou práce, které by měl dělat člověk k tomu zdatný, řemeslník. K elektrikáři a instalatérovi budete potřebovat i zedníka, který uvede stěny a koupelnu do stavu, kdy můžete pokračovat v další práci. Také vám pomůže zbavit se starých obkladů, dlažby, případně nevhodné vlhké omítky. Při rekonstrukci myslete také na odvětrávání, pokud nemá koupelna okno.
Práci si usnadníte, pokud si vytvoříte pracovní plán, kdy na sebe budou jednotlivé činnosti navazovat. To vám usnadní i koordinaci jednotlivých řemeslníků. Vytvořte si také základní rozpočet, který budete potřebovat jak na nové vybavení a stavební materiál, tak na mzdy pro řemeslníky. A vždy je dobré rozpočet navýšit o určitou rezervu na pokrytí neplánovaných výdajů. Pokud ji nakonec ušetříte, můžete ji investovat do koupelnových doplňků, které dotvoří styl koupelny. Mělo by jít o sumu 10 – 15% s ohledem na celkový rozpočet. Pokud tedy plánujete, že se s rekonstrukcí vejdete do 100 tisíc korun, mějte připraveno 10 až 15 tisíc korun navíc.

koupelna v rustikálním stylu

Ujasněte si předem, které práce zvládnete za pomoci rodinných příslušníků a do čeho se určitě pouštět nebudete. Na brigádách z řad příbuzných se domluvte předem, ať zbytečně nezdržujete práci profesionálních řemeslníků, kteří si vše nechají dobře zaplatit. Rozhodně nepřeceňujte své dovednosti a také fyzickou kondici. Už jen odstranění všeho starého z koupelny je poměrně fyzicky náročná práce a také se musíte postarat o odvoz suti a starého vybavení na patřičné místo, jako je například sběrný dvůr.
Při plánování nového designu koupelny mějte také na zřeteli, zda třeba v budoucnu nebude místnost využívat i dítě a případně ji můžete rovnou těmto potřebám přizpůsobit.
Módní trendy jsou krásné v časopisech, ale spolehněte se spíše na praktickou stránku vybavení. Každý módní trend jednou zestárne. Základem je, aby koupelna byla praktická, umožnila vám chvíle pro relax a dobře se udržovala.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru