Zubní kámen u psů: Prevence a léčba pro zdravý chrup vašeho mazlíčka


Zubní kámen u psa může být více než jen kosmetickým problémem. Je to potenciálně závažné zdravotní riziko, které může vést k bolestem, zánětům dásní a dalším komplikacím. V tomto článku se dozvíte, jak rozpoznat příznaky zubního kamene u vašeho psa a jak se s ním vypořádat.

veterinář

Jak poznat zubní kámen u psů

Zubní kámen je tvrdá minerální vrstva, která se hromadí na povrchu psích zubů. Nejčastěji se vyskytuje na zadních zubech a může mít žlutou nebo hnědou barvu. Zubná kámen se stává domovem bakterií, které způsobují záněty dásní, zubní kaz a další potíže. Pokud proto pozorujete na psích zubech žlutý nebo hnědý tvrdý povlak, měli byste co nejdříve kontaktovat veterináře, který bude schopen posoudit stav zubního kamene u psa a navrhnout vhodnou léčbu.

Odstranění zubního kamene

Pokud veterinář rozhodne, že je třeba zubní kámen odstranit, provede se tento zákrok v inhalační anestezii, například SAFETY+. Pes by měl být na lačno od rána, aby byl zákrok bezpečný. Pes bude sedován a během anestezie bude zubní kámen bezbolestně odstraněn. Tento postup obvykle trvá pouze krátkou dobu, a během několika hodin si tak můžete vyzvednout vašeho pejska, který již nebude ospalý z anestezie.

Cena zákroku

Cena odstranění zubního kamene se může lišit v závislosti na použité anestezii, rozsahu zákroku nebo nutnosti dalšího ošetření (např. extrakce kořenů zubů v dásni apod). I když však odstranění psího zubního kamene něco stojí, je to důležitý krok pro zachování zdraví vašeho psa.

pes

Domácí péče o psí chrup

Po odstranění zubního kamene můžete začít s pravidelnou domácí péčí o chrup vašeho psa. Preventivní péče o zdraví psích zubů je klíčem k tomu, aby se zubní kámen nevracel. Zahrnuje čištění zubů psím kartáčkem a pastou určenou pro psy. Můžete také podávat speciální granule pro odstranění zubního kamene nebo žvýkací kosti s čistícím účinkem, které pomáhají udržet zuby čisté.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru