Pronájem bytu v Olomouci – snadná cesta, jak si díky studentům zajistit příjem

Obrázek1_weKTty

Pronájem bytu v Olomouci je v posledních letech celkem lukrativní záležitostí. Toto statisícové město rozprostírající se kolem řeky Moravy je známé jako brána do úrodné Hané. Kvalita života je zde velmi vysoká, a pokud si pohráváte s myšlenkou pronajímat byt v tomto místě, pak je tento článek určen právě vám. Olomouc se totiž pro tyto účely perfektně hodí.

Pronájem bytu, Olomouc, UNESCO, Univerzita

Olomouc je bezesporu univerzitním městem. Nachází se zde nejstarší univerzita na Moravě, Univerzita Palackého. To je důvod, proč je ve městě velký počet studentů, z nichž ne všichni chtějí bydlet na kolejích. I oni leckdy preferují klidné bydlení v nájemním bytě.

 • Mimo to Olomouc navštíví každoročně velké množství turistů, a to nejen díky jejímu historickému centru, které je zapsané na Seznamu kulturního dědictví UNESCO.
 • Olomouc žije čilým kulturním životem. I to je podmíněno množstvím mladých lidí.
 • Dopravní dostupnost a občanská vybavenost se řadí na první místa v rámci celé republiky. Olomouc je navíc jeden z hlavních vlakových uzlů.

Jak zde sehnat investiční byt?

Koupě bytu, který bude sloužit jako pasivní příjem v podobě pronájmu, je v současné době celkem snadná. Stačí pouze najít nemovitost, která bude odpovídat vašim požadavkům. Z dlouhodobého hlediska je to velmi výhodná investice do budoucna –u cen bytu v Olomouci se nepředpokládá pokles, právě naopak.

 • Cena nájmu v Olomouci se pohybuje od 10 000 Kč a výše, je třeba zohlednit jeho lokalitu, stav, vybavenost a další faktory.
 • Velice žádané jsou lukrativnější čtvrti poblíž centra a univerzity – především Olomouc-město a s ní sousedící Hodolany, Lazce a Bělidla.

Nabídka bytů k prodeji je pestrá, nejprve je nutné si stanovit, co by měl nový byt splňovat a poté ho hledat. K tomu je možné využít i služeb některých společností, které působí na realitním trhu. A pokud se vám podaří vhodný byt sehnat, je třeba vzít v potaz určitá úskalí, která jsou s pronájmem spojena.

5 x pozor v rámci pronájmu bytu

Je třeba zdůraznit, že plán a příprava na budoucí pronájem bytu je velmi důležitá. Dá se tak předejítzbytečným problémům spojených s pronájmem bytu.

Čemu je dobré věnovat pozornost z pozice pronajímatele?

 • nájemní smlouva – doba určitá nebo neurčitá, vždy písemně uzavřená, jasně stanovená cena nájmu a jeho splatnost, způsoby platby energií
 • protokoly o předání bytu – seznam věcí v bytě při předávání, zápis stavu vodoměru, elektroměru nebo plynoměru
 • prověření likvidity nájemníka
 • jasně stanovená pravidla pro kouření, pro domácí mazlíčky
 • na koho přechází náklady spojené s opravou bytu

Pokud se vyskytnou jakékoliv pochybnosti, je možné požádat o spolupráci nebo konzultaci realitní kancelář nebo advokáta, který dohlédne na správnost veškerých dokumentů.

S čím počítat, pokud pronajímáte byt právě studentům

 • Studenti patří mezi nájemníky na dobu přechodnou, obvykle se to odvíjí od doby jejich studia.
 • Je potřeba vzít v úvahu fakt, že se jedná o mladé lidi, kteří si ne vždy plně uvědomují důsledky svého jednání. Proto je velmi důležité si jasně stanovit, jakým způsobem bude pronajímaný byt využíván.
 • Pokud se jedná o zodpovědného a spolehlivého studenta, je to velká úleva pro vlastníka bytu. Je tedy opravdu na místě správný a uvážený výběr nového obyvatele bytu.

Olomouc jako univerzitní i průmyslové centrum poskytuje celou řadu výhod pro pasivní příjem, pokud se rozhodnete pronajímat byt právě zde. Klidné město s veškerou vybaveností, obklopené krásnou přírodou. Během školního roku je v ulicích živo a město díky studentům doslova omládne.
Vlastníte investiční byt a pronajímáte ho? Líbí se vám představa, že stanete pronajímatelem bytu? Napište nám do komentáře vaše mínění. Má smysl se pouštět do koupě investičního bytu v Olomouci?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru