Přizpůsobte zahradu svým pocitům

Kousek Francie na vlastní zahradě

Bez ohledu na velikost prostoru, můžete proměnit na venkovní obytný prostor každou zahradu, terasu i balkon. Pomocí fantazie a dekorací můžete z takového místa například vytvořit malinký kousek Provence, voňavé po levanduli a bylinkách. Je téměř nemožné si tento styl neoblíbit.
Hlavním rysem provensálského stylu je levandule, dobře udržovaný trávník a romantické dekorace.
Za vhodnou dekoraci se považuje i vytvoření zídky z kamenů. Jde o tzv. suchou zídku, tedy bez použití malty a jiného pojiva. Hotová zídka může sloužit k vytvoření terasy anebo se na ni mohou umístit květináče s voňavými kvetoucími rostlinami.

záhon levandule

Nejen levandule nesmí na zahradě chybět

Kromě levandule by k doplnění atmosféry neměl chybět jasmín, drobně kvetoucí keře růží, nejlépe popínavé a kouzlo dodá i popínavá vistárie. K popínavým rostlinám si můžete pořídit pergolu nebo různé oblouky nad branky, které necháte obrůst rostlinami.
Další možností, jak si přivést tento kousek Francie do své zahrady je zahradní nábytek. V Provence mají rádi ten z tenkých kovových plátků, precizně zpracovaný. Pokud dáváte přednost dřevěnému, můžete si zkusit nechat udělat u uměleckého kováře alespoň malý stolek, který vaše zahradní posezení oživí.
Tento styl je známý tím, že má rád detaily a recyklované věci. Zapomeňte na trpaslíky. Pokud si chcete oživit prostor, projděte pár bleších trhů a starožitnictví a zahradu si nazdobte starými lucernami, plechovými nádobami, které můžete osadit květinami. Hezké jsou i dekorace z proutí, ale ty by měly být chráněné před deštěm. K zahradnímu nábytku si přidejte velké množství polštářů, nejlépe ve světlých pastelových barvách, jako je růžová a šeříková.
K Provence patří i olivové háje. Na rozdíl od levandule, která v našich podmínkách může být celoročně na záhonech, olivovník by mládí venku celoročně nepřežil. Proto jej pěstujte v květináčích a na zimu schovejte do světlých prostor bez mrazu.

zahradní dekorace

Co rozhodně do romantické zahrady nepatří

Do takto laděné zahrady nepatří plastový nábytek, a především nadzemní plastové bazény. Pokud už musíte takovou vodní plochu v zahradě mít, oddělte ji hustým živým plotem nebo kamennou zídkou.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru