Podle čeho si vybírat funkční prádlo

Doba ledová koronavirová nám sice nepřeje v turistice a dlouhých výjezdech do hor, nemůžeme se vydávat na treky, které tak milujeme, ale za to máme dostatek času předzásobit se správným oblečením na turistiku.
A jak vybírat první, druhou, třetí vrstvu? Kdo pravidelně vyráží do hor, už nejspíše přišel na to, jak a co si má obléci, aby jen tak neprofoukl, nepromokl anebo aby se zbytečně nezpotil, i když míra zpocení u perného výšlapu do dvou nebo třítisícovky přijde jaksi sama. Ale co je důležité, je to, abyste měli na sobě právě prádlo – první vrstvu, která velmi rychle odvádí pot od těla směrem ven.

aerobní cvičení a vhodné oblečení

To znamená, že vás prádlo nestudí a zbytečně tak neprochládáte. Jinak byste si také mohli uhnat nepříjemnou nemoc. Takže zásadní bude – vybírat kvalitní a ověřené materiály. Máte na výběr z mnoha druhů.
Jmenujme alespoň dva základní. Hitem je merino vlna, je sice dražší, ale podle našeho názoru stojí za to. Je výtečná na dlouhodobé nošení, a to i z toho důvodu, že nepřejímá pachy a nemusíte triko hned po prvním použití vyřadit. K tomu je navíc i vzdušná, dává vám pocit pohody, protože je velmi pocitově příjemná na holém těle. A mokrá tolik nestudí jako to dovedou syntetické materiály. Skvěle padne, výborně odvádí pot, ale její menší mínus je v tom, že schne pomaleji než syntetika. Neuděláte chybu, když si tento materiál vyberete na cestování nebo na trekking, vysokohorskou turistiku anebo i lezení.

trekové oblečení do vysokých hor

Naproti tomu, pokud hodláte vyvinout velkou aerobní zátěž – cvičení, posilování, kruhový trénink, bosu a podobně, oblečte se do syntetiky. Syntetické materiály vám možná zní hrozivě, ale jsou skutečně na tyto sporty jako dělané, protože vám komfortně zajistí rychlý odvod potu a velmi rychle schnou. Bohužel po prvním použití je musíte hodit do pračky, protože snadno přejímají pachy. Každý materiál má své, volte proto podle toho, na jaký sport je budete využívat.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru