Kudy a kam povedou cesty

Pohodlné propojení domu se zahradou by mělo být samozřejmostí, protože jedině tak se člověk bude cítit dobře a navíc se mu bude dobře pohybovat po jeho pozemku. Zkrátka je třeba zvážit všechna pro a proti. Zavřít oči a představit si, jestli by ještě něco nešlo jinak, než je to doposud. Pokud si nejste jisti a nechcete udělat chybu, tek je lepší se obrátit například na zahradního architekta, který pomůže zrealizovat plány praktickým a především i správným designovým způsobem.

domek se zahradou

Jaký bude povrch?

Vhodný materiál pro každý povrch je dobré vybírat podle různých hledisek, je dobré se celkově zamyslet nad celkovým projektem a poté se pustit do práce.
Otázky, které se budou rozhodně hodit:

 • Jak často se zde budete pohybovat?
 • Kam tato zóna navazuje? Na přímo k domu nebo na terasu.
 • Na určité plochy skutečně není dobré použít písek, mlat nebo snad štěrk, protože se často přilepí na podrážku nebo se dostane velmi snadno do vzorků bot. Tím se samozřejmě roznáší i na jiné plochy, které se mohou velmi jednoduše poškodit.
 • Měkké materiály mohou velmi snadno znečistit pobytové zóny na zahradě a to zrovna asi není to nejlepší co majitel zahrady a domku chce vidět.

cestičky v zahradě

Materiály na povrch

 • Mlat, štěrk, písek nebo trávník – jedná se o měkký materiál, který se hodí na pěší cesty. Mají samozřejmě své benefity, jelikož dobře propouští vodu a v podstatě přímo v zahradě působí velmi přirozeně, dokonce by se dalo říci, že nenápadně.
 • Tvrdé zpevněné plochy – působí velmi dobře, pokud ale zvolený materiál bude rovněž ladit s provedením pevné podlahy v interiéru terasy atd. Má to své výhody, protože když bude pršet, tak se rozhodně nebudete pohybovat v loužích a navíc okolní půda vsákne přebytečnou vodu.
 • Pro užitek a rovněž zábavu –  je třeba přemýšlet o praktičnosti.
  Zpevněný povrch je ideální pro zajíždění vozidla na pozemek, ale také toto místo může být využito na basketball.
  Carport zase lze využít jako místo pro pingpongový stůl.
  Mlatová terasa po odklizení nábytku poslouží jako pétanquové hřiště.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru