Jaké osvětlení do obývacího pokoje?

Křišťálovým lustrům už asi odzvonilo, i když jsou lidé, kterým se stále líbí. A v jejich obývacím pokoji skleněné svíčky rádi rozžínají. Jistě takový lustr působí dekorativně a jaksi luxusně. Proč ne. Proti gustu žádný dišputát. Je s ním sice více práce, když ho máme zbavit prachu, ale za odměnu na nás bude při svícení vrhat jiskřivé odlesky. Během roku bude postačovat měkká prachovka anebo štětka na prach. Hospodyňky velký úklid provádějí hlavně před Vánoci a tehdy přichází na řadu i křišťálový lustr. Určitě je nutno ho alespoň jednou za rok rozebrat a pečlivě vymýt. Nedoporučuje se mýdlo, ani mýdlová pěna, protože by mohly zanechat na křišťálu matný film. Ale teplou vodou, v níž rozmícháte pár kapek jaru, uděláte spoustu práce. Ověsy omývejte pečlivě a jemně je pokládejte na podložku, tak, aby se vzájemně nedotýkaly a kde krásně oschnou.

osvětlení v obývacím pokoji

Moderním osvětlením bývají bodovky, u kterých nám nehrozí nadměrné uklízení a utírání prachu. Bývají rozmístěné po celé ploše tak, aby osvětlovaly přesně ta místa, na které potřebujeme vidět anebo je zvýraznit. Příjemné bývá osvětlení vnitřku skříněk, ve kterých bývají rozestavěné skleněné dekorace nebo i různé typy sklínek. Obzvláště večer působí tajuplně a toto intimní osvětlení dokáže vytvořit v interiéru pocit pohody.

lustr ve tvaru svícnu

Nezbytným doplňkem jsou lampy a lampičky. Při stavbě domu počítejte raději s více zásuvkami. Pořád je lepší, když některou nevyužijete, než aby vám chyběla. Vhodnější než centrální osvětlení navečer, když sledujete televizní vysílání, jsou právě lampy. Dnešní svítidla mají zpravidla zabudované LED žárovky, které uspoří spoustu elektrické energie. Vybírejte proto citlivě a s rozumem, vyplatí se vám to! U lampiček můžete v klidu číst, plést, luštit křížovky a nikoho z rodiny jejich světlo neruší, protože ji máte nasměrovanou jen na vaši činnost.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru