Jak vyčistit počítačový monitor od nečistot

Vnější čištění elektronických zařízení je jednou z prací, které je třeba provádět s určitou pravidelností. Je dobré znát způsob, jak si poradit, nedělat zbytečnosti a za pár minut mít hotovo bez rizika poškození.
Naštěstí je čištění monitoru mnohem jednodušší než čištění vnitřních částí, a když to uděláte každý týden a nedovolíte usazování nečistot, může to trvat přibližně jen 5 minut.

notebook na stole

Velmi důležité varování

Při čištění počítače musíte bezpodmínečně zabránit vniknutí tekutin dovnitř součástí, odpojit je z elektrických zásuvek a nepoužívat na ně přímo spreje (pokud používáte výrobky tohoto typu, nastříkejte je na hadřík, který použijete k čištění).
Obrazovka je choulostivou součástí vašeho počítače a musí být čištěna velmi opatrně, aby nedošlo k poškrábání povrchu nebo jakémukoli jinému poškození.
Pro všechny druhy obrazovek platí:
• nepoužívejte agresivní a nevhodné chemické čistící prostředky  
• během procedury nevyvíjejte nadměrný tlak 
• použijte utěrky z mikrovlákna a pokud používáte tekutinu, jednoduše je navlhčete a nenamáčejte

Co je třeba vědět

V uživatelské příručce svého počítače zkontrolujte, zda při čištění monitoru nejsou nutná žádná zvláštní opatření, a pokud je to nutné, pečlivě dodržujte doporučený postup.
Počítač nejen pozastavte, ale úplně vypněte, odpojte jakékoli externí napájení z elektrické zásuvky a také odpojte další součásti, jako je například myš a klávesnice.
Pokud má vaše zařízení vyměnitelnou baterii, před čištěním ji také vyjměte z přihrádky a po dokončení ji znovu vložte.
Tyto předběžné operace musí být bezpodmínečně provedeny z bezpečnostních důvodů a proto, že čištění osvětlené obrazovky může způsobit i trvalé poškození zařízení.

muž v kanceláři

Co používat a jak čistit obrazovku LCD, PDP a CRT

Monitory jsou čištěny stejným způsobem. Připravte si 2 utěrky z mikrovlákna (ty z jelenice, které používáte k čištění brýlí, jsou jemné, měkké, antistatické a nezanechávají vlákna) a ujistěte se, že jsou dokonale čisté a suché.
Jednou z nich opatrně oprašte obrazovku, rámeček, podstavec a zadní stranu, zvláště jemně odstraňujte prach a jakékoli zbytky z povrchu.
Pokud jsou plochy kolem obrazovky znečištěné, můžete je očistit papírovou kuchyňskou utěrkou a jemným čisticím prostředkem pro domácnost, přičemž dávejte pozor, abyste se nedotkli displeje (nepoužívejte spreje, které by mohly nechtěně skončit na povrchu LCD).
Pokud je obrazovka mírně znečištěná, můžete ji očistit pouze druhou čistou a suchou utěrkou z mikrovlákna, a to jemnými krouživými pohyby, aniž byste museli tlačit rukou a silně otírat, abyste nepoškodili pixely.
Pokud po tomto ošetření zůstanou šmouhy, skvrny a stopy nečistot, pokuste se jich zbavit tímto způsobem:
• Navlhčete hadřík destilovanou nebo demineralizovanou vodou, vyhýbejte se použití vody z kohoutku, která obsahuje vápenec a různé minerály.
• Velmi jemně a rychlými kruhovými pohyby, pohybujte hadříkem na špinavých místech, aniž byste vyvíjeli tlak a dotýkali se prsty obrazovky, která by se mohla poškodit.
• V případě potřeby čištění opakujte, navlhčete čistou část látky a otřete jemně monitor.
Existují specifické produkty pro čištění obrazovek elektronických zařízení, které byly vytvořeny pro tento účel a jsou velmi funkční zejména pro odstraňování skvrn různých druhů. Doporučují se používat pouze tehdy, když hadřík z mikrovlákna a demineralizovaná voda nestačí efektivně vyčistit silně znečištěnou obrazovku.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru