Jak neprotopit a přitom se ohřát

Je pravdou, že během zimního období nebo příliš chladných dnů se musí počítat s vyšším odběrem energií. Nicméně častokrát si sami způsobíme, že nás celková částka dokáže nepříjemně zaskočit. Ono není divu, protože náklady se nasčítají velmi rychle. Přibyde spotřeba energie za svícení a to, i když máme všude nainstalovaná ekonomická světla. Ovšem s tím se musí zkrátka počítat. A také je třeba se zaměřit na to, jakou techniku používáme při vytápění objektu. Pokud budeme dodržovat pár doporučených rad, tak rozhodně ušetříme za vytápění a náš rodinný rozpočet to zajisté ocení.

nastavení teploty

Pozor na přetopení

Je zvláštní, jak moc v létě se vyhýbáme přehřátým místnostem, avšak v zimním období nám to vůbec nevadí. Díky tomu se ve většině domácností doslova přetápí. Avšak co je zvláštní, pokud byť o jeden stupeň snížíme teplotu, tak dojde ke snížení i spotřeby energie a mnohdy v případě vytápění plynem nebo elektřinou to dělá klidně i 5 %, což zrovna není v konečném součtu málo. Tělo si na doporučenou teplotu zvykne a není třeba ho rozmazlovat příliš velkým teplem. Stejně tak je třeba se zaměřit i na ložnici, kde se dají teploty snížit ještě daleko více.

termohlavice

Pozor na velké úniky

Je samozřejmě logické, že nejvíce tepla uniká okny, střechou, fasádou nebo dveřmi. Na to je dobré vždy myslet a tyto produkty zajistit tak, aby únik byl co nejmenší. Samozřejmě ne vždy se dá ihned zabezpečit jejich výměna, pokud je to nutné. Přesto lze dveře a okna zabezpečit kvalitním těsněním a pouvažovat i o žaluziích nebo roletách, které se konec konců využijí po celý rok. Také je důležité nezakrývat radiátory, sušit na nich prádlo nebo je zastavit nábytkem. Také není vhodné radiátory při každém opuštění místnosti či domu vypínat. Rozhodně tímto krokem nikdo neušetří, jakmile totiž byt vychladne, tak se po zapnutí topení musí více zahřát a spotřeba je tak vyšší. Naopak je dobré nechat topení hřát, pouze snížit na nižší stupeň. Po příchodu domů oceníte teplo a byt bude mít komfortní teplotu.  

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru