Tipy, jak se konečně vyspat do růžova

Kvalitní spánek je pro nás nesmírně důležitý, rozhodně bychom tedy jeho účinek na lidský organismus neměli podceňovat. Jeho kvalita může ovlivňovat naše přirozené biorytmy, produktivitu, soustředěnost a v neposlední řadě třeba i náladu.

matrace na postel

  1. S přípravami na spánek začněte už ráno

Chcete se opravdu dobře vyspat? S přípravou na spánek začněte už ráno. Ihned po probuzení roztáhněte žaluzie a závěsy, které brání pronikání slunečního světla. Naše tělo je automaticky uzpůsobeno ke spánku v noci, navíc se během tmy také lépe regeneruje. Právě ve tmě dokáže naše tělo produkovat tolik potřebný hormon melatonin. Při jeho nedostatku se může objevit nespavost nebo bolesti hlavy. S tmou hladina melatoninu v těle stoupá a my se cítíme ospalí. Přirozené světlo dá našemu organismu jasný povel, že nastal čas aktivity.

K probuzení organismu se navíc hodí i fyzická aktivita. Pokud je to jen trochu možné, zkuste tedy alespoň občas místo veřejné dopravy nebo cesty automobilem dojít do práce pěšky.

polohovatelná matrace

  1. Bez kvalitní matrace to nepůjde

Řada lidí investuje do kvalitní postele, ale na matraci na postel se už nějak zapomíná. Přitom právě ona má do značné míry vliv na naší kvalitu spánku. Vybrat tu správnou je tak trochu oříšek, není totiž možné vybírat jenom podle ceny či kvality. Rozhodující je například i její tuhost, která má hned několik kategorií. Je logické, že ženě bude vyhovovat odlišná matrace než muži. Zatímco žena ocení spíše menší tuhost matrace vzhledem k její tělesné hmotnosti, muž bude zase lépe usínat na tvrdší variantě. Zaměřte se však i na kvalitu a vybírejte z kvalitních českých matrací, které vydrží dlouhá léta.

  1. Vždy ve stejnou dobu

Některé lékařské studie prokázaly, že pro člověka je optimální 8 hodin spánku. Ovšem jedná se spíše o doporučení než o zažitou mantru pro všechny. Důležité je však usínat a probouzet se přibližně ve stejnou dobu, díky tomu bude náš spánek z dlouhodobějšího hlediska kvalitnější.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru