Tepelná čerpadla: Proč se investice určitě vyplatí?

Tepelná čerpadla umožňují ekonomické a ekologické vytápění a ohřívání vody výhodněji. Pro vytápění domácností se používají čím dál častěji. Důvodem není pouze ekonomická stránka (snížení nákladů), ale i ekologický aspekt při získávání tohoto druhu energie.

Kam se tepelné čerpadlo hodí?

Vytápění tepelným čerpadlem není ničím neobvyklým. Používá se do nových budov i při rekonstrukcích starých obydlí. Současné technologie přišly s novým způsobem, který umožňuje vybudovat dostatečně malá a finančně dostupná zařízení, která jsou vhodná i do rodinných domů. Rozpočet na rekonstrukci spojenou se zavedením tepelného čerpadla vám může navýšit půjčka bez registru. Způsob vytápění je komfortní a snadno ovladatelný. Další výhodou je využití obnovitelných zdrojů energie.

tepelné čerpadlo

Na jakém principu to funguje

Teplo získáváme ze země, vzduchu nebo vody. Poté jej odvádí nemrznoucí kapalina trubkami. Následně nashromážděné teplo přivádí do výparníku, ve kterém se nachází chladivo. Dojde k odpaření chladiva (látka o velmi nízké teplotě varu), které, ve formě plynu, nasaje kompresor.
Zde dochází ke stlačení plynu, přičemž se zvýší celková teplota soustavy. Plyn odejde do tepelného výměníku, kde předá teplo kapalině topného systému. Právě tato kapalina se využívá k vytápění domu nebo ohřevu vody v zásobní nádrži.

Náklady na provoz jsou nízké, návratnost je rychlá

Odborníci doporučují tepelná čerpadla nejen do běžných novostaveb a rekonstruovaných budov, ale i do pasivních nízkoenergetických domů. Výhodou je, že k pořízení můžete využít různé dotační programy, protože systémy s tepelným čerpadlem patří mezi státem podporované zdroje vytápění. Náklady ovlivňuje počet lidí v domácnosti a s tím spojená spotřeba vody. Z obecného hlediska jsou za rok výdaje zhruba třetinové oproti elektrokotli a o třetinu menší než u kotle plynového.
Ceny energií se rok od roku zvyšují, proto není tak jednoduché spočítat návratnost investice. Odhadem však lze říct, že u rodinných domů se návratnost investice pohybuje od tří do šesti let. V některých případech se jedná i o kratší období.

Proč je důležitá izolace domu

V případě, že vlastníte starší dům, investujte nejprve do izolace. Poté můžete začít uvažovat o koupi tepelného čerpadla. Je sice velmi výhodným topným systémem, ale v případě špatné izolace budou tepelné ztráty velmi vysoké, což povede k vyšší spotřebě. Čím vyšší jsou ztráty, tím vyšší budou i náklady. Proto jsou nutná jistá opatření, abyste peníze nevyhazovali okny.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru