Správně založený kompost přinese výsledky

Dříve bývalo úplně normální a přirozené, že v odlehlém koutku zahrady se nacházela nějaká hromada, kam se házely prakticky všechny biologické odpady ze zahrádek, ale i domácností. Přirozeně za určitých pravidel. Takový kompost byl poté výsledkem přerodu právě těchto vhodných zbytků ve vydatné přírodní hnojivo. Mimochodem se velmi dobře o proměnu postarají mikroorganismy, žížaly a houby. Dnes se již hromady ukrývají do slušivých bedýnek či ohrádek, kolem nich se vysadí například nějaká pěkná výsadba květin nebo i keříků. Velký boom je nyní pro kompostéry, které se nabízí uživatelům v různém provedení, barvách, tvarech a dokonce i jejich montáž není nijak složitá. Navíc se danému kompostu zde skutečně dobře daří a nikdo neudělá chybu, když si zakoupí kompostér.kompost

Kompost potřebuje péči

Tento biologický odpad musíme hýčkat, a pokud chceme mít dokonalé a kvalitní hnojivo, tak také do něj musíme vkládat pouze odpovídající odpad a navíc dodržet určitý postup při kompostování.kompostér

  • Rozhodně je třeba mu nalézt vhodné místo, které nebude nikomu vadit, navíc by bylo vhodné, pokud by to bylo na vlastním pozemku, přece jenom ne každý by byl nadšený z jeho přítomnosti.
  • Dokonce není vhodné jej umístit ke zdroji pitné vody, tudíž skutečně nějaký odlehlý koutek bude ideální.
  • Při zakládání je třeba ho nejprve pořádně založit nejlépe nějakým dřevěným materiálem. Tím mohou být štěpky, větve, silné stonky, odpady z keřů atd….
  • Ideální teplota pro založení bude přes 20°C.
  • Materiál, který se sem bude vkládat, je třeba různě mísit a promíchávat. Především pokud se bude jednat o suchý a vlhký materiál. Díky takové kombinaci a mísení se docílí vyváženost.
  • Umístění v polostínu a v létě zálivka mu udělá jen dobře.
  • Také je na místě k němu zajistit pohodlný přístup, až se bude hotový kompost rozvážet. Ale i pro přehazování a ukládání materiálu je dobré mít dostatek prostoru.
  • I tento biologický odpad potřebuje dýchat, proto je lepší pořídit kompostér s otvory pro proudění vzduchu.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru