Kouzelná růže

Svět růží je nesmírně rozmanitý. Vedle původních planých druhů (botanické růže) existují tisíce odrůd získaných záměrným křížením a dalšími postupy vedoucími k mutacím. I příroda si s růží umí hrát a občas se vytvoří nahodile, bez zásluhy člověka přirozená a velice vzácná mutace. Každoročně vzniká ve světě 250–300 druhů nových odrůd.růže ve váze

Velkokvěté růže

Je skupina odrůd zahradních růží, které rostou keřovitě a vzpřímeně. V dobrých podmínkách jsou rostliny vysoké až jeden metr. Květy čajohybridů bývají na jednotlivých stoncích, a proto se tyto růže nejčastěji pěstují pro řezání a umístění do vázy.

Mnohokvěté růže

Tyto rostliny vytvářejí záplavu postupně se rozvíjejících květů na jednom stonku. Uplatňují se v záhonech nebo v jednořadových výsadbách kolem domu. Často jsou také určeny jako předsadba jehličnatých dřevin v parkových a sadových kompozicích.

Pnoucí růže

Jsou nenáročné rostliny s velkou odolností proti mrazu, a proto si získaly své místo na mnoha zahradách. Od ostatních růži se liší dlouhými výhony, které v dobrých podmínkách dosahují až 6 metrů a ke svému růstu potřebují opěrnou konstrukci.

Sadové růže

Někdy se pojmenovávají jako parkové růže a tím je jasné jejich využití. Dorůstají se výšky přes 1,2 metru ve vzpřímených kompaktních keřích, které většinou dobře snáší mrazivé zimy. Vedle květů mají i zdobné plody. Hodí se jako solitéry anebo do výsadby malých skupin růží uprostřed trávníků.

Půdopokryvné růže

Jsou rostliny nižšího vzrůstu s dlouhými plazivými výhony, kterými pokrývají své okolí. Kvetou hustě drobnějšími květy a dobře vypadají v řadě jako lem zahradních chodníků nebo na větší ploše ve skupině, kdy zaplaví větší plochu nádhernými květy.

Miniaturní růže

Malé rostliny dosahují výšky kolem 30 cm. Můžou se vysadit pro zpestření do skalek, své místo mají i v zahradních nádobách a také si našly své místo na balkonech.záplava květů růže

Botanické růže

Tyto rostliny najdeme volně v přírodě a nejznámější jsou určitě plodové růže, která nám na podzim zdobí přírodu červenými šípky na bohatě rostoucích keřích plných trnů.

Stromkové růže

Růže naočkovaná na podnožových planých růžích působí dobře jako solitér nebo v malém počtu barevně doplňují nízké výsadby jiných rostlin.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru