Jak dobře vyčistit křišťálový lustr? Poradíme vám.

Nemusíte být zrovna profesionálem, abyste dokázali ocenit krásu českého křišťálu. Pokud oplýváte prostornými místnostmi a jste milovníkem tradice, nedivíme se vám, že si přejete mít křišťálový lustr, který vyrobily zlaté české ručičky. Je úctyhodné, že ctíte tradici českých sklářských mistrů! Někomu nestačí mít „jen“ křišťálový lustr, ale obklopuje se i lampami s ověsky z křišťálu a broušenými křišťálovými skleničkami. A vědí moc dobře, proč to dělají.

křišťálový lustr osvětluje místnost

Křišťál dokáže vysílat pozitivní energii a považuje se za léčivý element. Pravda, neměl by být vrtaný a jinak násilně upravovaný, ale přesto v sobě dokáže zachovat svou energii, kterou můžete pocítit i vy, jste-li doma v klidu a dokážete se „zaposlouchat do ticha“, a přitom sledovat jiskřivé a blyštivé paprsky, které dokáže vysílat jen křišťál. Umí vám napomoci i v meditaci, dodává sílu a harmonii. Nejen harmonii ducha, ale umí vyladit i energii vaší obytné místnosti.
Aby vám mohl dobře sloužit, musí být udržován stále v čistotě, to znamená, že jeho síla je v průzračnosti. Nesmí být přikryt nánosem prachu. Proto je nutné křišťálové ověsy zbavovat prachu, a to buď měkkou utěrkou nebo prachovým měkkým kartáčem. Bez sundávání lustru se můžete obejít i v případě, že pod něj prostřete staré prostěradlo a ověsy postříkáte speciálním přípravkem, který neuškodí.

jednoduchý křišťálový lustr

Poté do sucha otřete a vyleštíte. Na kovové části použijte jiný speciální čistící přípravek!
Tento způsob očisty bývá určen pro běžnou nenáročnou údržbu, kdy není potřeba lustr odvěšovat. Ale nedá se nic dělat. Krása musí stále zářit, a proto alespoň jednou za rok je nutné svítidlo sundat, rozebrat a důkladně jednotlivé části omýt a vyčistit. Nemusíme určitě připomínat, že před sundáváním je nutné lustr odpojit od elektřiny. Máte-li jednodušší kompozici svítidla, máte z poloviny vyhráno, protože nemusíte sledovat, v jaké pořadí jsou ověsky zavěšeny. Pokud jsou křišťály různého tvaru a velikosti, doporučujeme je natočit na kamerový záznam, abychom pak neřešili Nerudovský problém – „Kam s ním?“

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru