Co udělat pro to, aby se naše děti více „hýbaly“?

V březnu slavíme Mezinárodní den žen, ale také bohužel Mezinárodní den světové obezity. Mimo to, že první svátek je mnohem příjemnější, druhý svátek slaví čím dál tím více lidí, a nejen u nás v České republice. Už dosahujeme na vyšší pozice v celkovém počtu obézních lidí.
Největším strašákem je to, že obézní už začínají být i malé děti v předškolních zařízeních. Děti se málo hýbají, ztrácejí motivaci k chůzi, protože rodiče je většinou do školek i do škol či do družin vozí autem. Zdůvodňují to menší časovou ztrátou, protože rodič stále někam spěchá, nejvíce do zaměstnání, ale ze zaměstnání zase naopak maminky spěchají domů, spěchají nakoupit, vyžehlit, vyprat. Jsou stále „v jedné pěně“ a k tomu potřebují auto, kterým odvezou děti zase ze školy zpátky domů.

chlapec přemýšlí, co bude dělat

Dítě někdy vlastně udělá jen pár kroků z domova ke garáži, pak od auta do školy, někdy se projde o přestávce po chodbě. Pak počká po vyučování před školou, kde ho pečlivá maminka opět naloží a vyloží až doma v garáži. Dítě vyjde pár schodů a je doma. Je zahnáno k učení, k vypracování domácích úloh, k večeři a do postele.
A pokud to jde takhle den, co den, týden, co týden, měsíc po měsíci, pak se nemůžete divit, že vaše dítě už nic nemotivuje k tomu, aby samo vyběhlo ven za kamarády. Děti zlenivěly a ty děti, které nemají žádné sportovní zájmy a koníčky, tělesně strádají.

malá holčička jede na kole

Rodiče, zamyslete se nad svým chováním, zda pohodlí, které vašim dětem předkládáte, je spíše neuvrhuje do temna budoucí obezity a ztráty motivace trávit více času pobíháním v přírodě, zahrát si fotbal na hřišti se spolužáky anebo se prostě jen tak jít projít. Máte psa? Šup, vodítko dítěti do ruky a společně vyrazte pejska vyvenčit, i když se vaší ratolesti nebude chtít vystrčit čumáček ze dveří. Poukažte na čumáček vašeho psíka, který se už radostí nemůže dočkat, až ho vystrčí ze dveří on! Motivujte vaše děti k pohybu a k radosti z pohybu. Chráníte tak i jejich zdraví do budoucna.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru