Zázrak, který oceníte

Představovat tento lahodný nápoj by se mohlo zdát zcela zbytečné, protože se jedná o velmi známý produkt, který se nabízí v různých obchodech. Jenomže my se tentokrát podíváme ještě hlouběji a zapátráme v historii, která nám nabízí trochu jiné víno a dalo by se rovnou říci z jiného soudku. Tato vína totiž velmi těžko naleznete v klasickém kamenném obchodě, jedná se o archivní vína, která mají jedinečnou chuť, ale také přirozeně zcela odlišný postup zpracování a dobu zrání.

archivní víno

80. léta minulého století stála u zrodu výtečných ročníkových vín a na předních příčkách stáli francouzští vinaři. Velmi úspěšnou sklizeň měli ve vinařských oblastech Margaux, Pauillac a St. Julien a proslavilo se tak francouzské víno z Bordeaux a Burgundska. Archivní víno 1983 si ovšem můžete vychutnat i v současné době a posoudit, jaké skvosty se nám dochovaly.

Proč se mu říká archivní víno

Podle zákona se archivním vínem může označovat takové víno, které se dá do oběhu nejméně po třech letech po roku sklizně hroznů. Vyznačuje se rovněž tím, že se opírá o dva základní prvky.

  • Má dostatečné procento alkoholu.
  • Naleznete v něm odpovídající obsah kyseliny siřičité.

Díky těmto dvěma prvkům se může dlouhodobě skladovat a vy si můžete takto vychutnat jedinečný vinný skvost. S takovým vínem neuděláte chybu ani při velmi důležitých oslavách nebo pokud potřebujete skutečně reprezentační dárek. Zvláště pro milovníka vína, který rozhodně umí ocenit jeho kvalitu a výjimečnou chuť.

víno z archivu

Nejprodávanější archivní vína

Pokud se zaměříme na rok 1983, tak samozřejmě naleznete poměrně rozsáhlou nabídku, přesto s jistotou můžete vsadit na 1983 BEAUNE, DOMAINE MOILLARD nebo 1983 CHATEAU COS LABORY. Dále není problém si vybrat kvalitní archivní vína z jiných ročníků, která rovněž nezklamou. Mnohdy se totiž sklizně dočkalo jen malé množství hroznů, ale zase o to mají vína lepší chuť a řadí se tak k velmi vzácným produktům, které mají již své místo ve vinařské sbírce.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru