Ventilátor, který nezklame

V současné době trh nabízí poměrně velké množství ventilátorů, které jsou vhodné prakticky na všechna místa, kde je zapotřebí zřídit větrací systém a samozřejmě nejen to. Můžeme se s nimi setkat ihned v domácnosti od kuchyňských digestoří, rekuperačních jednotek až po další potřebné komponenty. Některé mohou být svým složením jednoduché, malé a dají se poté skvěle využít na větrání na toaletách nebo v koupelnách. Samozřejmě není problém ventilátory umístit tak, aby fungovaly pro celé komplexní větrání rodinných domů nebo pracoviště. Aby vše fungovalo, jak má, a ventilátor skutečně odpovídal zvolenému místu, tak je třeba se zaměřit na některé z jeho parametrů.

584111_1

Jak vybrat správný ventilátor

Samozřejmě je možné požádat o konzultaci, což je ideální v případě, že si nebudete vědět rady, a poté výrobce nebo prodejce doporučí nejvhodnější typ. Správný výběr ventilátoru zajistí také maximální účinnost a spolehlivost.

· Jaká bude odolnost proti průtoku.
· Bude dostačující ventilátor 12 V nebo je třeba jiné napájecí napětí.
· Jaké ložisko by měl ventilátor mít – kluzné, kuličkové, Vapo nebo valivé.
· Pro někoho může být zajímavý i příkon.
· Pozor na rozměry, ale ani ty nebudou problém, jelikož se vyrábí skutečně velké rozmezí, a to platí i na ventilátory 12 V.

Dalším rozhodujícím faktorem určitě bude i samotný druh ventilátoru.

Axiální ventilátor má poměrně velký průtok vzduchu. Zvládne odvětrávání přes zeď do poměrně velké vzdálenosti. Kdybyste se podívali na jeho vrtule, tak by vám to mohlo připomínat letadlo nebo lodní šroub. Teda přesně řečeno má podobné rozložení lopatek. Toto řešení je celkem hodně používané a často jej vidíme například v koupelnách nebo toaletách.

681343_1

Radiální ventilátor má trochu jiný vzhled a často se můžete setkat i s názvem šnekový ventilátor. Vrtule svým vzhledem rozhodně nepřipomínají letadlo nebo lodní šroub, ale spíš by se dal přirovnat k vodnímu mlýnu. Jeho předností je vysoký tlak vzduchu pro odsávání na delší vzdálenosti. Nicméně radiální ventilátor 12 V vzduch rozhání do strany pomocí odstředivé síly a také není v podstatě možné, aby nastalo zpětné proudění vzduchu skrze ventilátor. Je ideální pomocník k odsávání vzduchu na delší vzdálenosti. Svoji práci skvěle odvede na místech, kde je větší množství různých odboček.

Blower ventilátor je součástí počítačů a podobných produktů.

Tangenciální ventilátory jsou označovány jako průtokové a zajištují tak hladké proudění vzduchu po celé šíři jeho rámu. Také je lze umístit do počítačové techniky, ale nalezneme je i u klimatizačních systémů či konvektorů a podobně. Nasávají a přenáší vzduch pod nízkým tlakem a skutečně na malé vzdálenosti.

Vybrat si správný ventilátor je zárukou toho, že vše bude správně fungovat a samozřejmě si lze zvolit i značku, se kterou máte svoje vlastní zkušenosti. Určitě stojí za zvážení důkladně přeměřit potrubí, aby zvolený ventilátor byl co nejúčinnější. Nabídka je skutečně bohatá a výběr tak lze snadno vyfiltrovat podle potřebných základních parametrů.

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru